Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Ptaki otruto, rozrzucając na polu padlinę nafaszerowaną pestycydem. Śledztwo umorzone

Fakt jest taki, że ptaki otruł człowiek, ale inna sprawa to brak sprawcy. Dlatego sprawa otrucia ponad 30 ptaków, których ciała znaleziono na polach w okolicach Krotoszyna został umorzona. Drugi już raz, ale prokuratura zapowiada, że jeśli znajdzie się trop sprawcy zabicia przed ponad rokiem przedstawicieli dzikich i chronionych okazów to śledztwo wznowi.

Aktualnie nie jest w stanie prowadzić dochodzenia dalej. W trakcie postępowania ustalono, że ptaki, w tym orzeł bielik, myszołowy, kruki czy kanie rude zostały celowo otrute. Sprawca nafaszerował mięso  BENDIOCARBEM - pestycydem stosowanym w rolnictwie. Padlinę rozrzucił po polach.  

Uzyskano kolejne opinie biegłych, między innymi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Niestety nie udało się ustalić dokładnie, kiedy ptaki zjadły padlinę z trucizną, czy było to jednorazowe, czy dłuższe trucie. Takie ustalenia pozwoliłyby zawęzić grono podejrzanych. Ale biegli, mimo szczegółowych badań, jednoznacznie takiego terminu nie potrafili wskazać – tłumaczy Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Prokuratorzy prowadzący śledztwo zbierali dowody na terenie całej Polski. Jednak nie udało się wskazać konkretnej osoby, która ptaki zabiła. Na ten moment jednak zebrane dowody nie pozwoliły na postawienie komukolwiek zarzutów.

Skoro nie można wskazać sprawcy to śledztwo musiało zostać umorzona. Pierwszy raz sprawa trafiła „na półkę” w styczniu WIĘCEJ.

Później pojawił się nowy watek, więc śledczy ponownie przejrzeli zgromadzone materiały i zlecili nowe ekspertyzy. Chociaż przyniosły kilka świeżych faktów to nadal nie dały odpowiedzi na podstawowe pytanie o sprawcę otrucia cennych ornitologicznie okazów.  Jeśli pojawią się nowe dowody to do prokuratura do sprawy wróci.

AW, zdjęcie archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/