Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 24 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Sposób „na mięso”. Współwłaściciel jednej z największych firm w kraju skazany za wyłudzenie dotacji

Więzienie w zawieszeniu dla większości oskarżonych o wyłudzenie ponad 800 tysięcy złotych i próbę wyłudzenia kolejnych 2,5 miliona z Agencji Rynku Rolnego oraz czasowe umorzenie dla jednego stającego przed sądem. Główny podejrzany w sprawie to prezes dużej firmy mięsnej z Goliny w powiecie jarocińskim. Spora część produkowanych przez nią wyrobów była eksportowana do Turcji, a to oznaczało konieczność badań bydła na obecność BSE. Pieniądze, które wyłudzili oskarżeni pochodziły z rekompensat za te właśnie analizy. Z tym, że badań przeprowadzono miej niż wynikało to z dokumentacji stworzonej przez zamieszanych w ten proceder.

Przepisy tureckie nakazywały firmom eksportującym do tego kraju mięso badanie każdej sztuki bydła na obecność BSE. I za każde takie badanie firmy otrzymywały unijne rekompensaty. Z zebranych przez prokuraturę materiałów wynikało, że zlokalizowana w Golinie, jedna z największych firm mięsnych w kraju dostała ponad 800 tysięcy złotych zwrotu i liczyła na kolejnych 2,5 miliona, których otrzymać nie powinna. Wszystko przez fikcyjne sprawozdania.

Kierowano wnioski do badania, z tym, że zaniżano liczbę sztuk, od których mają być pobrane próbki  na BSE – mówił Krzysztof Patyna, sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu. - W uproszczeniu, była informacja o wysłaniu 300 sztuk próbek, a zlecano weterynarzom badanie od 100 sztuk bydła. Kiedy wyniki wracały dopisywano do nich numery kolczyków od tych 200 brakujących.

Przed sądem odpowiadało pięć osób. Głównym oskarżonym był współwłaściciel firmy Wojciech B.

Sąd wymierza oskarżonemu karę dwóch lat pozbawienia wolności oraz karę 400 stawek dziennych grzywny po 300 złotych jedna stawka dzienna – brzmiał wyrok dla 45-latka.

Sąd wyrok zawiesił na 3 lata. Kary 1,5 roku pozbawienia wolności – także w zawieszeniu na 3 lata - usłyszeli jeszcze Marek Ś. i Maciej P., którzy muszą zapłacić kolejno 45 i 10 tysięcy złotych grzywny. Muszą też oddać wyłudzoną kwotę. Bartosz M., który był kierownikiem uboju w zakładzie został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i 10 tysięcy złotych grzywny. Razem z pracownikami spółki przed sądem odpowiadał także weterynarz, który potwierdzał przeprowadzenie badań w deklarowanej przez zakład ilości mięsa. W jego przypadku postępowanie umorzono na 2 lata.

Proceder, za który mężczyźni odpowiadali trwał od października 2010 roku do kwietnia 2011. Wszystko zakończyła kontrola weterynaryjna przeprowadzona w zakładzie. O sprawie pisaliśmy tutaj.

AW, zdjęcia autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/