Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Udzielał ślubu po pijanemu. Wójt Żelazkowa ponownie przed sądem

To nie koniec kłopotów z prawem wójta Żelazkowa. Sylwiusz Jakubowski ponownie stanie przed sądem w związku z udzieleniem ślubu po pijanemu. Kilka miesięcy temu kaliski sąd uznał, że włodarz gminy nie popełnił przestępstwa. Na tę decyzje zażalenie złożyła prokuratura, a sąd wyżej instancji jej argumenty uwzględnił.

Do bulwersującego incydentu doszło 21 listopada ub.r. Policja poinformowana została przez jednego z gości weselnych, że wójt udzielający ślubu znajduje się prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Według świadków dziwnie się zachowywał: mylił nazwiska, bełkotał i chwiał się na nogach, a nawet zapomniał o obrączkach. Policjantom odmówił dmuchania w „balonik”, dlatego w szpitalu pobrano mu krew do badań. Prokuratorskie postępowanie wykazało później, że w chwili udzielania ślubu Sylwiusz Jakubowski miał w organizmie co najmniej 2,4 promila alkholu.

Sylwiusz Jakubowski stanął przed sądem pod zarzutem niedopełnienia obowiązków. - Oskarżyciel dopatrzył się działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego uznając, iż zachowanie oskarżonego uchybiało godności sprawowanego urzędu oraz naruszało prawo do uroczystego zawarcia związku małżeńskiego. Zachowanie zakwalifikowano jako czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3 – mówi Marcin Kubiak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. Sąd Rejonowy w Kaliszu sprawę jednak… umorzył. Uznał, że ślub – choć udzielony po pijanemu - jest ważny, a więc do popełnienia przestępstwa nie doszło.

Orzeczenie to zakwestionował prokurator, składając zażalenie. Z pozytywnym skutkiem.  - W efekcie podzielenia przez Sąd Okręgowy argumentów Prokuratora Rejonowego w Kaliszu przeciwko rozstrzygnięciu sądu I instancji, proces rozpocznie się ponownie – informuje prokurator Marcin Kubiak.

Prawomocny wyrok skazujący uniemożliwiłby wójtowi dalsze sprawowanie urzędu i ewentualny start w kolejnych wyborach.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/