Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

W Izraelu dostał dożywocie, ale morderca Darii będzie też sądzony w Polsce

W Izraelu został skazany na dożywocie, ale to nie zamyka sprawy. Polska prokuratura nadal prowadzi postępowanie przeciwko Kutaibowi Atianowi, mordercy 24-letniej Darii. Kaliszanka została zamordowana w 2015 roku w Nazarecie. Polska strona otrzymała już część materiałów zebranych przez stronę izraelską.

Oczekiwanie było długie. Materiały przyszły w ubiegłym roku, ale jak się okazuje to nie pozwala polskiej prokuraturze przeprowadzić postępowania. - To są dwa segregatory dokumentów sporządzonych w języku hebrajskim – mówi Cecylia Majchrzak, prokurator Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. – Potrzebna jest pomoc biegłego tłumacza, który wstępnie przejrzał dokumenty i z tego, co się zorientowaliśmy po pierwszych z nim rozmowach to są materiały, które zgromadziła policja na etapie postępowania śledczego, dochodzeniowego przed skierowaniem sprawy do sądu. W tych dokumentach nie ma wyroku tamtejszego sądu. - wyjaśnia prokurator Majchrzak. 


Dlatego oprócz oczekiwania na tłumaczenie, prokuratura kolejny raz wystąpiła do strony izraelskiej o pomoc prawną i udostępnienie materiałów sądowych. W tym uzasadnienia wyroku dożywotniego więzienia. Mimo skazania 23-letniego Palestyńczyka, dochodzenie w Polsce trwa nadal. Takie są regulacje prawne. - W sytuacji państw spoza Unii Europejskiej mamy obowiązek prowadzenia takiego postępowania i wydania wyroku zgodnego z naszym kodeksem karnym przy czym trzeba uwzględnić też karę, która została już zasądzona. Tam 23-latek został skazany na dożywocie. U nas też maksymalna kara w przypadku morderstwa to też dożywotnie pozbawienie wolności. I jest jeszcze kwestia jego wykonania. Procedura może być różna. Możemy wnioskować o wydanie takiego obywatela lub zaniechać ekstradycji i karę odbędzie on w miejscu pierwszego osądzenia.– dodaje Cecylia Majchrzak. 

Proces w Polsce może być przeprowadzony dopiero w momencie otrzymania wszystkich dokumentów. Oczekiwanie na policyjne trwało ponad trzy lata. Ile będą dostarczane sądowe? Prokuratura nie ma nawet oficjalnej informacji o wyroku dla mordercy Darii. Te, które posiada pochodzą z mediów.

Rodzina Darii informacje o skazaniu na dożywotnie więzienie 23-letniego Palestyńczyka, który zamordował dziewczynę otrzymała w sierpniu ubiegłego roku. Jak wtedy mówił ojciec kaliszanki, pomogły prywatne kontakty ponieważ ani strona polska, ani izraelska nie współpracowali z jej rodzicami.

Daria w dniu śmierci nie pojechała zwiedzać Nazaretu z uczestnikami wycieczki, z którymi odwiedzała Ziemię Świętą. Została w hotelu ponieważ źle się poczuła. W pewnym momencie postanowiła się przejść. W trakcie spaceru został zaczepiona przez nielegalnie przebywającego w Izraelu Palestyńczyka. Nie mogli się dogadać, ale ten chciał pocałować kaliszankę. Dziewczyna zaczęła uciekać. Mężczyzna, jak później zeznał, zaczął ją gonić,  ponieważ bał się, że Polka wyda go policji. Nie tylko ją dogonił, ale tez udusił. Zwłoki porzucił w lesie niedaleko budowy, na której pracował i wrócił do Autonomii Palestyńskiej.  Zwłoki dziewczyny znaleziono kilka dni później. Mężczyznę wydała rodzina, która domyśliła się, że on jest mordercą.

AW, zdjęcie jerusalempost

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/