Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Więcej wyłudzeń za pomocą internetu. Mniej morderstw i rozbojów

Mniej morderstw i napadów, a zdecydowanie więcej przestępstw gospodarczych i internetowych. I to zdecydowanie utrudnia pracę prokuratorom. Prześledzenie tysięcy łączy zajmuje mnóstwo czasu i często w trakcie śledztwa rodzą się nowe wątki, które także trzeba zbadać.

Najtrudniejszymi przypadkami zajmuje się Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. W ubiegłym roku prokuratorzy zakończyli 80 postępowań. – Aktem oskarżenia objęto łącznie 150 oskarżonych – mówi Cecylia Majchrzak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. W sprawach, które skierowaliśmy do sądów zaledwie 1 osoba została uniewinniona, wskazuje to na trafność kierowanych aktów oskarżenia.

W ostatnich kilku latach zdecydowanie mniej jest przestępstw typowo kryminalnych. Morderstwa i rozboje ustępują miejsca wyłudzeniom. Często drobnym, ale dokonywanym za pomocą internetu, co sprawia spore problemy w gromadzeniu materiałów dowodowych, dodaje Paweł Szymanowski, prokurator okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim. - Znalezienie kogoś, kto ukrywając się pod nikiem, sprzedał cegłę zamiast telefonu komórkowego nie jest szybkie. To trwa i tych przestępstw jest więcej. Podobnie jak przestępstw narkotykowych.

A także gospodarczych. W ubiegłym roku udało się zakończyć postępowanie przeciwko dwóm mężczyznom – mieszkańcom Kalisza i powiatu kaliskiego, którzy zorganizowali piramidę finansową. Obiecując szybkie zyski, wyłudzili 60 milionów złotych. Panowie czekają na wyrok, ich wspólnicy już zostali skazani. - W ramach tej sprawy, za pranie brudnych pieniędzy, oskarżyliśmy też trzy inne osoby – ujawnia Cecylia Majchrzak.  Materiały zostały  wydzielone w ramach odrębnej sprawy, a z uwagi na podstawę oskarżonych nie było konieczności orzekania wobec nich bezwzględnego więzienia, więc karę warunkowo zawieszono, ale zostali oni obciążeni karami finansowymi w wysokości pół miliona złotych z tytułu grzywny. 

Część spraw trafiających do Wydziału Śledczego udaje się zakończyć w trybie konsensualnym. Polega to porozumieniu między prokuratorem a oskarżonym odnośnie wysokości kary. Wtedy nie ma konieczności kierowania aktu oskarżenia do sądu. 

AW, zdjęcie autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/