Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Wójt Żelazkowa z wyrokiem

Winny – taki wyrok zapadł w piątek w sprawie Sylwiusza Jakubowskiego. Wójt Żelazkowa w listopadzie 2015 roku udzielał ślubu pod wpływem alkoholu. W ciągu dwóch lat od zdarzenia sprawa miała różny obrót – od stwierdzenia, że nie doszło do przestępstwa lecz wykroczenia, przez ugodę z małżonkami Emilią i Mateuszem, a na powrocie na wokandę kończąc. Jeśli wyrok się uprawomocni samorządowiec będzie musiał zrezygnować z pełnionej funkcji.

Sylwiusz Jakubowski był tak pijany, że nie tylko się zataczał, ale też bełkotał, mylił imiona, zapomniał o obrączkach. Uczestnicy ceremonii wezwali policję. Wójt wydmuchał 2,4 promila. Sprawa trafiła do prokuratury, a ta zarzuciła samorządowcowi niedopełnienie obowiązków służbowych.

Niespełna dwa lata po zdarzeniu sąd ogłosił wyrok. - Uznał oskarżonego za winnego zarzucanego mu czynu, z tym uzupełnieniem,  iż przyjmuje, że oskarżony działał na szkodę interesu prywatnego poszkodowanych, również naruszając ich prawo do prawidłowego zawarcia związku małżeńskiego – wyjaśnia Elżbieta Kwaśniewska, prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu.

Wójt został uznany winnym i skazany na karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych oraz pokrycie kosztów postępowania. Samego oskarżonego w piątek w sądzie nie było. Sylwiusz Jakubowski może się jeszcze odwoływać, bowiem wyrok nie jest prawomocny. Jeśli samorządowiec zostanie skazany prawomocnym orzeczeniem, wtedy będzie musiał zrezygnować z fotela wójta Żelazkowa, która pełni od 2014 roku.

Całe zdarzenie miało miejsce 21 listopada 2015 roku. Rok temu Sąd Rejonowy uznał, że funkcjonariusz publiczny udzielający ślubu pod wpływem alkoholu, nie popełnił przestępstwa jak uważał prokurator, a jedynie wykroczenie. Argumentował, że związek małżeński został zawarty i jest ważny mimo 2 promili, jakie wydmuchał udzielający go wójt. Dlatego sprawę oddalił.  Prokuratura decyzję zaskarżyła. Sąd Okręgowy zażalenie uznał, dlatego sprawa ponownie wróciła na wokandę. Dziś zakończyła się wyrokiem, jednak można się spodziewać odwołania.

W przypadku sprawy cywilnej, która toczyła się z powództwa samych małżonków, na początku tego roku między stronami doszło do porozumienia. Samorządowiec zobowiązał się do rekompensaty finansowej poszkodowanym.

AW, zdjęcie autor, archiwum 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/