Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 11 maj 2021 Godzina:
imieniny: Ignacja, Lutogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Wyłudzili od 27 seniorów przeszło 1,5 mln zł! Policja rozbiła grupę przestępczą

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzaniu pieniędzy metodą „na policjanta”. W związku ze sprawą zatrzymano łącznie 13 osób. Śledczy udowodnili sprawcom wyłudzenie od 27 seniorów przeszło 1,5 miliona złotych. Wszyscy podejrzani zostali aresztowani na trzy miesiące.

Sprawa ma swój początek w czerwcu br., kiedy policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego  KWP w Poznaniu, na terenie Warszawy zatrzymali 6 osób wyłudzających pieniądze od seniorów. Na czele tej zorganizowanej grupy przestępczej stała kobieta.

Po nitce do kłębka

Po zatrzymaniu i zaaresztowaniu podejrzanych przez sąd policjanci i prokuratorzy nie zamknęli sprawy. Wręcz przeciwnie, skupili się na ustalaniu kolejnych osób, które mogły brać udział w przestępczym procederze. Wynikiem pracy operacyjnej policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu było uzupełnienie materiału dowodowego. Na jego podstawie, w ostatnich dniach policjanci przeprowadzili kolejną realizację sprawy. 

31 sierpnia policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, na terenie warszawskiej Pragi zatrzymali 7 osób. - To 6 mężczyzn i kobieta w wieku od 19 do 35 lat. Wszyscy w przeszłości byli notowani przez Policję za różnego rodzaju przestępstwa, min. oszustwa, kradzieże, uszkodzenia, rozboje, pobicia czy pranie brudnych pieniędzy - informuje podinsp. Iwona Liszczyńska z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Sprawcy działali w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie mieli ściśle określone role i zadania. Również w tym przypadku grupą kierowała kobieta (27 lat). 

Wyłudzili od seniorów ponad 1,5 mln zł

Podczas przeszukań mieszkań dwóch zatrzymanych mężczyzn policjanci znaleźli  kilkanaście gramów różnego rodzaju narkotyków – marihuany, kokainy i heroiny. Oprócz tego w mieszkaniach zabezpieczono komputery, smartfony i pieniądze w gotówce.

Policjanci udowodnili, że wszyscy zatrzymani w tej sprawie oszuści (łącznie 13 osób) na terenie całego kraju wyłudzili od 27 seniorów przeszło 1,5 miliona złotych. W jednym przypadku sprawcy próbowali wyłudzić od kobiety 400 tysięcy złotych. Ostatecznie nie osiągnęli swojego celu. Mężczyzna, który odebrał pieniądze został zatrzymany na gorącym uczynku przez policjantów z Sopotu. 

"Na policjanta"

Metoda działania sprawców wpisywała się w dobrze znany policjantom schemat. Do osoby starszej dzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza Policji. Wybierał jedną z przygotowanych legend.

W jednej z nich pracownicy banku byli oszustami i okradali konta klientów. W innej policjanci rozpracowali szajkę oszustów i znaleźli podrobiony dowód osobisty rozmówcy. W jeszcze innej policjanci przygotowywali zasadzkę na listonosza-oszusta, który chwilę wcześniej dzwonił pod ten sam numer i informował o poleconym liście do seniora.

Zawsze chodziło o jedno – wzbudzić zaufanie i  doprowadzić do przekazania pieniędzy zgromadzonych w domu lub na rachunku bankowym.  Kiedy przestraszona starsza osoba uwierzyła w zmyśloną historyjkę - pozostało już tylko uzgodnić miejsce i okoliczności odebrania pieniędzy w „policyjny depozyt”. 

Wszyscy podejrzani w tej sprawie po usłyszeniu zarzutów zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. Policjanci informują, że to nie ostatnie zatrzymania w tej sprawie. 

RED za Policja Wielkopolska

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/