Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Zanieczyszczenie biologiczne czy chemiczne? Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie Baryczy

Śledztwo trwa. Biegli mają próbki wody i gleby, a śledczy spenetrowali teren i przesłuchali świadków. Teraz czas na wyciągnięcie wniosków, tak by jak najszybciej ustalić kto i co zanieczyszczają Barycz. Wiadomo, że źródło leży po jej wielkopolskiej stronie, a trująca substancja do rzeki dostała się na początku miesiąca, o czym informowaliśmy w weekend.

Trująca ciecz dostała się do rzeki na jej wielkopolskim odcinku. Według wstępnych ustaleń to fragment między Raczycami a Uciechowem w powiecie ostrowskim. Brązowa maź powędrowała wraz z nurtem w kierunku Dolnego Śląska i po powiadomieniu przez tamtejszy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim ta rozpoczęła śledztwo. – W sprawie wprowadzenia do rzeki zanieczyszczeń w takiej ilości lub substancji, że mogło to zagrażać życiu i zdrowiu człowieka bądź spowodować istotne obniżenie jakości wody, a także skutkować zanieczyszczeniem w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach – wyjaśnia prokurator Maciej Meler. - W toku postępowania przeprowadzono przesłuchania osób z dolnośląskiego WIOŚ, z którego wynika, że na wysokości jazu Bolko ujawnili oni zanieczyszczenia w wodzie, która przybrała mętne, brązowe zabarwienie i miała uciążliwy zapach charakterystyczny dla przegniłej materii organicznej. Na powierzchni wody widoczny był brązowy kożuch oraz piana a także widoczne były znaczne ilości padłych ryb.

Biegły z zakresu ochrony środowiska pobrał próbki wody i gleby. Ich zbadanie pozwoli potwierdzić teorię, że zanieczyszczeniu winna jest woda spływająca z pól po ostatnich obfitych opadach, a wraz z nią substancje ze składowanego na tym terenie gnojownika. Jednak prokuratura bada również wątek o możliwym zanieczyszczeniu wód Baryczy przez jedne z pobliskich zakładów, który mógł wpuścić do rzeki substancje chemiczne.

Postępowanie trwa. Prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. Zanieczyszczenie środowiska w znacznych rozmiarach zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. A jeśli ma to związek z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu- kara to nawet 8 lat pozbawienia wolności.

AW, zdjęcie MS

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/