Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Aktualności

Nasze bociany w „restauracji dla sępów” ZDJĘCIA

Polskim bocianom nie straszna daleka droga. Świetnie radzą sobie również w ciepłych krajach. Dowód? Walter Nede z RPA zaobserwował dwa nasze bociany w jedynej w tym kraju „restauracji dla sępów”. Jeden z boćków, jako pisklę, został oznakowany przez ekipę Południowowielkopolskiej Grupy OTOP. Dlatego ornitolog z Afryki informację o dorosłym już i świetnie radzącym sobie na Czarnym Lądzie naszym bocianie przesłał do osób, które założyły mu obrączkę.  

Niedaleko Pretorii, stolicy Republiki Południowej Afryki, funkcjonuje niezwykła restauracja. Miejsce powstało z myślą o sępach. Prowadzona jest przez pozarządową organizację ekologiczną VulPro, której członkowie każdego dnia wykładają swym podopiecznym ich ulubione pożywienie czyli padlinę. Obok sępów w restauracji można spotkać tez inne ptaki. 10 lutego tego roku, opiekujący się sępami Walter Neser,  stadzie zauważył dwa bociany. Po odczytaniu informacji z obrączki okazało się, że jeden z nich to bociek, który przyszedł na świat w gnieździe we wsi Ligota w gminie Raszków.  

 

Ptak został oznakowany 1 lipca 2010 r. jako jedno z dwójki młodych w nieistniejącym już niestety gnieździe – informuje w mailu Paweł Dolata z Południowowielkopolskiej Grupy OTOP, który brał udział w znakowaniu pisklęcia. - W akcji brali udział także Dominik Szymański, Kamila Walczak oraz pracownicy ostrowskiej jednostki Oddziału w Kaliszu spółki ENERGA OPERATOR SA ze specjalistycznym podnośnikiem koszowym. Ptak otrzymał specjalną obrączkę plastikową na goleń – ona właśnie, jako znacznie lepiej czytelna niż zwykła obrączka na skoku, umożliwiła uzyskanie wiadomości powrotnej, i to wyjątkowej dla tego gatunku.

Walter Neser poinformował naszych ornitologów o swoim odkryciu. Bociek, mimo że przebywa ok. 8670 kilometrów od domu, jest w dobrej kondycji. Najprawdopodobniej dlatego, że dzięki działalności VulPro ma dostęp do żywności. Bociany białe przybywają do stacji VulPro około listopada, ich dzienna liczba waha się od 30 do 100. W pobliżu Hartbeespoort znajduje się wysypisko odpadów, gdzie bociany białe można obserwować nawet tysiącami! Bociany białe i ich potężni krewniacy - marabuty afrykańskie, zjadają w „Sępiej Restauracji” różne części padliny, w tym jelita (ale nie ich zawartość). Przed zjedzeniem zanoszą kawałki jelit do sąsiedniego stawu i czyszczą je, zanurzając dziobami w wodzie, czasami parokrotnie, zanim zjedzą. 

Tej zimy w VulPro dzięki odczytom kodów obrączek zidentyfikowano 3 bociany białe: młodego (wyklutego w roku 2014) ptaka z niemieckiego Szlezwiku-Holsztyna, również młodego bociana z Toporowic na Dolnym Śląsku (zaobrączkowanego przez Jacka Betleję i Szymona Beucha) oraz wielkopolskiego bohatera tej historii. 
 

AW, fot. Walter Neser

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/