Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

DK 25 bez dodatkowego dofinansowania. Poprawka opozycji odrzucona przez sejmową większość

60 milionów na dalsze prace przy drodze krajowej nr 25 nie dla Kalisza. Poprawka zgłoszona przez posłów PO z naszego regionu została odrzucona w czasie głosowania nad tegorocznym budżetem. Przeciwko byli nawet parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie potraktowano poprawkę dotyczącą pieniędzy na rozpoczęcie prac związanych z wytyczeniem nowej nitki S12.

Poprawka autorstwa Mariusza Witczaka i Jarosława Urbaniaka, dotycząca przeznaczenia kolejnych pieniędzy na prace związane z rozbudową DK 25 biegnącą od Ostrowa Wielkopolskiego przez Kalisz do A2 przy węźle w Modle, nie uzyskała poparcia sejmowej większości. Do tej pory powstały trzy koncepcje jej przebiegu, były konsultacje społeczne. Teraz są analizowane, ale czy droga ma szansę, by powstać? W tym roku kolejnej puli pieniędzy na te potrzebną naszemu miastu i regionowi inwestycję nie będzie. - Proponowaliśmy 60 milionów w tym budżecie, ale posłowie PIS nie poparli tej poprawki – mówi  Mariusz Witczak, poseł PO. - W kampanii dużo obiecywali, a teraz nic nie robią. No i upadła ta poprawka, nie mamy tej poprawki, nie mamy tych pieniędzy.

Budowa DK 25 została wpisana do Programu Rozbudowy Dróg Krajowych i Autostrad w 2015 roku. Tuż przed wyborami, co Platformie Obywatelskiej wypominało wtedy Prawo i Sprawiedliwość. Teraz to PO wyrzuca partii rządzącej, że oprócz pieniędzy, które wtedy zostały przeznaczone na inwestycję nic się z nią nie dzieje. Podobnie jak z nową nitką S12. Posłowie PO proponowali, by na rozpoczęcie prac przeznaczyć w tym roku 27 milionów złotych. - To koronna inwestycja deklarowana w kampanii wyborczej przez prezydenta Sapińskiego, który uważał, że innych inwestycji nie należy robić i że on załatwi tę inwestycję. I również podnoszona wtedy przez kandydatów na posłów z ramienia PiSu – dodaje  Mariusz Witczak. - Prezydent Sapiński  z PiSu mógłby coś z kolegami z PiSu załatwić, skoro to dla niego była najważniejsza inwestycja deklarowana w kampanii. Nie ma jej, nie dosyć że przez ostatnie dwa lata nic nie zrobił PiS w tej kwestii, to nie jest w stanie drobnej poprawki poprzeć ani i zorganizować się wokół takiej inwestycji.

W przypadku DK 25 wiadomo, że odcinek Ostrów Wielkopolski – Kalisz to rozbudowa już istniejącej trasy o nowe pasy. Dalszy przebieg dopiero będzie akceptowany. Wiadomo, że wzdłuż całej trasy od Kalisza do węzła w Modle, ma powstać liczący około 50 kilometrów pas pomocniczy dla pojazdów rolniczych i rowerów. Koncepcja „dwunastki" to także pieśń przyszłości.

AW, zdjęcia autor

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/