Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 28 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Lesława, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Jak głosować? W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego

Cała Unia głosuje. W najbliższą niedzielę, 26 maja wybierzemy naszych przedstawicieli w Brukseli. Wybory do Parlamentu Europejskiego są najprostszymi – dostajemy jedną kartę, a na niej, by głos był ważny, stawiamy tylko jeden znak „X”.

W przypadku Wielkopolski – w całym województwie obowiązuje jedna karta – mamy sześć komitetów wyborczych. Każdy z nich to 10 kandydatów. - Wyborca powinien głosować na jedną listę, stawiając znak "X" w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata - wyjaśnia Agnieszka Jakubowska, dyrektor Państwowej Komisji Wyborczej w Kaliszu. - A znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. 

Tylko wtedy nasz głos będzie ważny. Wybory do Parlamentu Europejskiego są – z punktu widzenia wyborców – najłatwiejsze, ale też najbardziej zagadkowe jeśli chodzi o liczbę mandatów, jakie otrzyma każdy z regionów. Obecnie mamy pięcioro reprezentantów w Brukseli WIĘCEJ. - Wybory do Parlamentu Europejskiego są wyborami proporcjonalnymi, dlatego liczba posłów zostanie ustalona dopiero po ustaleniu wyników głosowania - dodaje Agnieszka Jakubowska. 

Wszystko zależy od frekwencji w kraju i okręgu oraz liczby głosów na danego kandydata. Tych jest zazwyczaj niewiele, bo Polacy jak wiadomo do urn wyborczych chodzą raczej niechętnie. W przypadku eurowyborów statystyki stawiają nas na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej jeśli chodzi o liczbę osób, które spełniają swój obywatelski obowiązek. W przeszłości – a głosowaliśmy trzykrotnie – frekwencja z ledwością przekraczała 20%.

Jednak tegoroczne sondaże pokazują, że zainteresowanie wyborców zaczyna rosnąć. Widać to także po wydawanych zaświadczeniach o prawie do głosowania. W przypadku Kalisza – to dane na wtorek, 21 maja – można mówić o rekordzie. - Na koniec dnia zostało wydanych 1120 zaświadczeń o prawie do głosowania. Jest bardzo duże zainteresowanie zaświadczeniami - podsumowuje dyrektor PKW w Kaliszu. - Na sam początek  zamówiliśmy 100% więcej hologramów niż we wszystkich dotychczasowy wyborach i to się okazało niewystarczające. Cały czas je domawiamy i przekazujemy na bieżąco gminom, a te cały czas zgłaszają zapotrzebowanie. 

W sumie Polskę w Parlamencie Europejskim reprezentuje 51 osób.

Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. Pierwsze, wstępne wyniki poznamy o 23.00.

Tutaj znajdziecie granice obwodów głosowania i siedziby obwodowych komisji wyborczych.

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/