Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Janina, Placyd

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

KOD bezprawnie użył wizerunek powiatu?

Czyj herb znalazł się na plakacie promującym rajd rowerowy, który dla upamiętnienia 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca zorganizował Komitet Obrony Demokracji Wielkopolska Południowa? W ocenie PiS to herb starostwa powiatowego, a to nie powinno być kojarzone z żadną opcją polityczną. Starostwo od sprawy się odcina, twierdząc, że o wykorzystaniu herbu nie miało pojęcia.

Poseł PiS Piotr Kaleta prezentuje plakat KOD-u

PiS oburzony

Sprawą oburzeni są posłowie Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka i Piotr Kaleta, którzy nie chcą, by samorząd był kojarzony z jakąkolwiek opcją polityczną. – Nasze zdziwienie wywołuje fakt, że Komitet Obrony Demokracji na swoich plakatach używa herbu powiatu. Jeżeli wydział promocji powiatu udzielił na to zgody, my wyrażamy swoje stanowcze oburzenie i protest. Powiat nie powinien być w takie rzeczy angażowany – powiedział na konferencji prasowej poseł Piotr Kaleta.  Posłowie zaznaczyli jednak, że cieszą się, iż KOD upamiętnia ważne wydarzenia z historii Polski poprzez takie imprezy, jak rajd rowerowy. - Cieszymy się, że KOD w naszym regionie upamiętnia rocznicę Poznańskiego Czerwca przez rajd, a nie przez gwizdanie i buczenie na ważnych uroczystościach jak to się odbyło w Poznaniu – dodała posłanka Lichocka.

Starostwo nic nie wiedziało

Starostwo Powiatowe twierdzi, że nie wiedziało nic o wykorzystaniu herbu przez KOD. - Nie zgadzaliśmy się na użycie logotypu czy herbu powiatu. Co prawda to użyte przez KOD jest trochę zmienione, jednak jednoznacznie kojarzy się z powiatem. Barwy i symbole są identyczne. Będziemy żądać wyjaśnień w tej sprawie, ale na razie nie możemy skontaktować się z nikim z tej organizacji. Samorząd nie może kojarzyć się z żadną stroną polityczną – powiedziała nam Wioletta Przybylska z Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Powiatu.

KOD odpowiada: to herb województwa

Jak informują nas przedstawiciele KOD Wielkopolska Południowa, wykorzystany przez nich znak graficzny, mimo podobieństwa do herbu powiatu kaliskiego, nie jest z nim tożsamy. Herb umieszczony na plakacie promującym wydarzenie organizowane przez KOD przedstawia bowiem dawny herb województwa kaliskiego, a nie herb powiatu kaliskiego. - Użycie tego herbu jest nieprzypadkowe. KOD Południowa Wielkopolska swoim zasięgiem obejmuje bowiem obszar dawnego województwa kaliskiego, a wydarzenie organizowane w dniu 25 czerwca br. przeznaczone było dla mieszkańców, sympatyków KOD i nie tylko, zamieszkujących obszar dawnego województwa kaliskiego, a nie tylko powiatu kaliskiego – informuje Jarosław Komorniczak, koordynator grupy KOD Południowa Wielkopolska.

Mieli prawo

Powiat kaliski jest naturalnym następcą województwa, herb powiatu jest niemal identyczny z tym, jaki miało byłe województwo kaliskie. Jednak znak graficzny, który nie do końca odwzorowuje wizerunek herbu ustalony w uchwale, nie jest już herbem. Po za tym nawet gdyby KOD użył herbu powiatu, to  zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym miałby do tego prawo. Nie mógłby go użyć jedynie w celach komercyjnych, a rajd rowerowy taką imprezą nie był. Niemniej jednak ze względu na duże podobieństwo obu znaków organizatorzy rajdu powinni o tym fakcie poinformować starostwo powiatowe. 

Herby są bardzo do siebie podobne. KOD użył tego pierwszego

MG, fot. autor, arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/