Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Lista PSL. Ludowcy w okręgu kalisko-leszczyńskim liczą na dwa mandaty

Lista zarejestrowana więc Polskie Stronnictwo Ludowe zaprezentowało swoich kandydatów na posłów w okręgu kalisko-leszczyńskim. Wśród dobrze znanych polityków i samorządowców tej formacji jest także przedstawicielka Kukiz’15, które w tegorocznych wyborach startuje z list Ludowców. PSL w naszym mieście – tak jak w większości województwa wielkopolskiego – nie będzie ubiegać się o Senat.

Ludowcy listę zarejestrowali w poniedziałek, czyli dzień przed ostateczną datą składania podpisów umożliwiających start w wyborach. Jedynką – co nie jest zaskoczeniem – jest Andrzej Grzyb, były europoseł PSL, któremu w majowych wyborach nie udało się zdobyć mandatu do Brukseli. Szef partii w Wielkopolsce przekonywał, że osoby, które znalazły się na liście to specjaliści, którzy pozwolą na sprawną realizację wyborczych postulatów. - Startują z przekonaniem, że ich doświadczenie zawodowe, wykształcenie i to co robią w sferze publicznej jako osoby działające w publicznych organizacjach pozarządowych to jest ich program - przekonywał w trakcie konferencji prasowej w Kaliszu. 

W programie wyborczym PSL i Kukiz’15 znalazły się m.in. emerytury bez podatku, ochrona środowiska i rolnictwo z ochroną żywności na czele i naciskiem na zmiany związane z hydrologią. - Wyrównania dopłat z krajami Europy zachodniej, rozwiązania kwestii smogu i ten rok pokazał, że bez rewolucji w gospodarce wodnej się nie da się prowadzić dobrej gospodarki  i to dotyczy nie tylko wielkopolskiego rolnictwa, ale również przemysłów, ale nas konsumentów - dodał dr Andrzej Grzyb, kandydat PSL do sejmu. 

 

Dlatego m.in. obecni i byli samorządowcy związani z powiatem kaliskim i wielkopolską. Osoby, które  pozwolą zdobyć wyborców i na wsi, z która PSL jest kojarzone i w mieście oraz tych, którzy mając konkretne oczekiwania od polityków szukają alternatywy. - Od wielu lat jestem związana z samorządem i instytucjami z nim współpracującymi dlatego chciałabym wzmocnić role samorządów - zadeklarowała Małgorzata Banaś, kandydatka PSL do Sejmu z miejsca 9. - To do samorządów w pierwszej kolejności przychodzą mieszkańcy, tutaj mamy pierwszy rzut naszych problemów. Chciałabym by to były silne samorządy, które będą miały i narzędzia i środki by móc zaspokoić potrzeby swoich mieszkańców. 

A mocne samorządy to też mozliwośc zdobywania środków unijnych niezbędnych by inwestować w infrastrukturę, rozwój przedsiebiorczości, szkolnictwo i innowacje a także dobanie o zdrowie. Dzięki takim pieniądzom udało się zmodernizować kaliski szpital przypomniał startujący z ostatniej pozycji Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Jednak remonty to nie wszystko - dodał. - To na co trzeba zwrócić uwagę to unormowanie sytuacji w służbie zdrowie dlatego, że kolejki do lekarzy się wydłużyły, szpitale się dramatycznie zadłużają. Mamy przykład szpitali w Wielkopolsce, także szpital kaliski, który zadłużenie posiada i nad tym trzeba popracować.

Zachętą dla wyborców ma być także współpraca ze stowarzyszeniem Kukiz’15, którego część członków zdecydowała się startować od sejmu pod sztandarami Ludowców. W okręgu kalisko-leszczyńskim jest jedna osoba reprezentująca to ugrupowanie, ale według PSL jej obecność i postulaty jakie ze sobą niesie, czyli m.in. wsparcie przedsiebiorców, może przekonać sporą część głosujących twierdzi były wiceprezydent Kalisza Jacek Konopka, który obecnie jest kandydat PSL do Sejmu. - Myślę, że formuła w której idziemy do wyborów, czyli ze stowarzyszeniem Kukiz’15 będzie świadczyć o naszej sile i będzie dużą zachętą. Ona była dla mnie zachętą. Ja jestem wieloletnim członkiem PSL, ale też jestem, oprócz kilkunastu lat w samorządzie, jestem przedsiębiorcą i właśnie wiele postulatów Kukiz’15 odnosi się do przedsiębiorców. 

A porozumienie na tle ideologicznym przebiegało, jak zapewnili wszyscy, bez problemów. Gorzej było z porzuceniem przez Kukiz'15 własnej tożsamości i przyjęcie w wyborach sztandarów Ludowców. - Popieram postulat Pawła Kukiza i dlatego postanowiłam kandydować do Sejmu - wyjąśniła swoja obecność Beata Kucharska, kandydatka Kukiz’15 z list PSL do Sejmu. - Skoro Paweł Kukiz podjął taka decyzję więc ja też się z nią utożsamiam

 

Polskie Stronnictwo Ludowe liczy na dwucyfrowy wynik poparcia w Wielkopolsce i przynajmniej dwóch posłów w okręgu kalisko-leszczyńskim. Ludowcy nie mają swojego kandydata do Senatu. Niebawem region mają odwiedzić liderzy Koalicji Polskiej czyli Władysław Kosiniak Kamysz i Paweł Kukiz.

 

AW, zdjęcia autor 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/