Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Paweł Kukiz o przejściu posła z Kalisza Jerzego Kozłowskiego do PiS: Demoralizacja dla miejsc na listach

Wpisanie na listę wyborczą lub obietnica stanowiska demoralizuje polityków – tak Paweł Kukiz skomentował odejście z Kukiz’15 posła Jerzego Kozłowskiego. Ten przez ostatnie 4 lata jako jedyny reprezentował okręg kalisko-ostrowski, ale kiedy lider ugrupowania podpisał porozumienie z PSL i stał się częścią Koalicji Polskiej, Kozłowski odszedł do PiS i teraz o reelekcję ubiega się z listy partii rządzącej. Tej samej, którą Paweł Kukiz nazywa postkomunistyczną i antyobywatelską.

Sierpień był miesiącem zawirowań w Kukiz’15. Lider formacji ogłosił, że porozumiał się z Polskim Stronnictwem Ludowym i w październikowych wyborach idzie pod szyldem Ludowców, w ramach Koalicji Polskiej. – Była to jedyna partia, która zgodziła się wpisać do swojego programu postulaty, którym wierność przyrzekałem – mówił podczas niedawnej wizyty w Kaliszu. – Postulaty państwa obywatelskiego. 

Dla części członków stowarzyszenia, także tych, którzy cztery lata temu otrzymali mandaty poselskie, startując z list Kukiz’15, takie porozumienie było nie do przyjęcia. Dlatego opuścili swojego lidera. Wśród trzech parlamentarzystów znalazł się poseł Jerzy Kozłowski z Kalisza. Ten o swoich zamiarach poinformował  8 sierpnia w mediach społecznościowych, a dzień później złożył oficjalne pismo o wystąpieniu z Klubu Poselskiego sygnowanego nazwiskiem artysty. Kilkanaście dni później ogłosił, że z polityki nie rezygnuje, a o reelekcję będzie ubiegać się z list Prawa i Sprawiedliwości, które jak mówił na konferencji samo zaproponowało mu start. - Jestem konserwatystą, ważne są dla mnie prawda, obrona rodziny, tradycji, ale jestem też wolnorynkowcem. Pierwsza wartość jest bardzo zbieżna z tym, co PiS czyni, a druga rzecz to wolnorynkowy pomysł na życie gospodarcze i tu już jest gorzej… Póki co w PiS-ie przeważa pomysł socjalny, ale w ramach Zjednoczonej Prawicy mamy różne poglądy. Ja będę się starał reprezentować podejście wolnorynkowe do gospodarki – powiedział Kozłowski, wyjaśniając swoją decyzję o starcie z list partii, którą jeszcze niedawno krytykował.

I którą jako postkomunistyczną i aspirującą do monowładzy nazywa Paweł Kukiz, czyli jeszcze do niedawna osoba, którego ideałami Jerzy Kozłowski się zachwycał. - Poseł Kozłowski aspiruje o reelekcję z list partii, która wyklucza postulaty obywatelskości – powiedział w czasie wizyty w Kaliszu Paweł Kukiz. - Czyli zmianę ordynacji wyborczej, referendów obligatoryjnych dla władz. Aspiruje z list partii, która z mojej perspektywy jest współwinna postkomunistycznemu ustrojowi. W 2015 roku poseł Kozłowski wręcz przysięgał na wierność postulatom obywatelskości i podobnie jak on postąpiło wielu posłów. To też jest kolejny dowód na to, jak ten system demoralizuje polityków, jak system nagród w postaci urzędów czy wpisania na listę przez tę durną ordynację wyborczą powoduje, że ludzie są w stanie sprzedać matkę po to, by ponownie znaleźć się w parlamencie – dodał.

A jednym z postulatów Pawła Kukiza jest możliwość odwoływania posła w trakcie kadencji, m.in. na wniosek samych wyborców. Być może w takich sytuacjach jak ta, kiedy głosują na przedstawiciela konkretnego ugrupowania, a ten z niego odchodzi.

Jerzy Kozłowski nie jest jedynym z naszego okręgu posłem, który zostawił rodzime struktury dla partii rządzącej. W 2017 roku sympatią do Jarosława Kaczyńskiego zapałała Andżelika Możdżanowska, która w 2015 roku zdobyła mandat poselski, wcześniej senatorski, z list PSL. Obecnie jest europosłanką z ramienia PiS.

AW, zdjęcia arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/