Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

PIS rozdaje unijne pieniądze. Wielkopolska w tej dekadzie dostanie o połowę mniej niż do tej pory

Ile można zrobić za miliard euro? Wyobraźnia działa, także u samorządowców z Wielkopolski, którym w najbliższych latach budżety inwestycyjne skurczą się właśnie o taką kwotę. A wszystko dlatego, że nasze województwo dostanie o połowę mniej unijnych pieniędzy – tak zdecydowali politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy rozdzielają przyznany dla naszego kraju przez Brukselę budżet. Według przedstawicieli opozycji – senatora KO Janusza Pęcherza oraz posła PO Mariusza Witczaka taki podział to kara dla Wielkopolan, jednak nie zamierzają stać i przyglądać się takiemu traktowaniu.

Miały być ponad 2 miliardy euro. Porównywalnie do kwoty, którą otrzymaliśmy w kończącej się właśnie perspektywie finansowej. Będzie prawie o połowę mniej. – Takiego podziału środków nie możemy zaakceptować. Mniej o miliard euro, czyli ponad 6 miliardów złotych przeliczając na złotówki na nową perspektywę dla wielkopolskich przedsiębiorców, kultury, ekologii, samorządów terytorialnych, na mnóstwo dziedzin życia, które stanowiły przez ostatnie lata o potężnym rozwoju Wielkopolski – przypomina, dzięki czemu możliwe były wielkie inwestycje w ostatnich latach Mariusz Witczak, poseł PO. – Rozwój Wielkopolski to też większe wpływy do budżetu państwa. Jesteśmy jednym z bardziej strategicznych obszarów, które wpływają na polski produkt krajowy brutto.

Środki unijne mają wyrównywać dysproporcje między regionami. Dlatego zawsze biedniejsze dostają nieco więcej. Jednak poza Mazowszem wszystkie dostawały kwoty, które pozwalały na 80% dofinansowania wszystkich realizowanych projektów. Dynamiczny rozwój sprawił, że unijne wsparcie dla Wielkopolski byłoby mniejsze, ale nie aż o połowę, jak zaplanował rząd Mateusza Morawieckiego.

Przykręcenie przez polityków PiS kurka Wielkopolsce w rozpoczynającej się wieloletniej perspektywie finansowej sprawia, że województwo z rozwijającego i przyciągającego inwestorów stanie się potrzebującym ponownej odbudowy. Wystarczy spojrzeć na przelicznik jednostkowy – 300 euro na osobę w Wielkopolsce w najbliższych latach i 1000 euro w świętokrzyskim. W pozostałych województwach to około pół tysiąca euro na mieszkańca, więc u nas najmniej. - Musimy walczyć, by ta dysproporcja była znacznie mniejsza – zapowiada Janusz Pęcherz, senator RP. – Obecne rozdanie to osiem najbliższych lat. Wszystko, co zostanie teraz wynegocjowane pozostanie niezmienne przez te lata, bo to są kontrakty wynegocjowane z UE. To, co zostanie wynegocjowane teraz będzie trwało niezależnie od władzy, która się ukształtuje i w mieście, i w Polsce w kolejnych wyborach. Stąd tak ważne jest, by tu nie było podziałów, czy jest się z PO, z prawicy, czy z lewicy, powinniśmy walczyć jako parlamentarzyści wszyscy o to, by Wielkopolska miała swój udział w rozdysponowaniu środków i w rozwoju kraju. 

Rozdanie, o którym mowa dotyczy lat 2021 – 2027, a do tego dochodzą 2 lata na rozliczenie projektów, które będą finansowane w tym czasie z pieniędzy unijnych. Według polityków opozycji takie okrojenie budżetu dla Wielkopolski to polityczna kara dla mieszkańców województwa, którzy wybrali w regionie rządy PO-PSL. Dlatego oprócz akcji informującej wśród mieszkańców o zmniejszeniu niemalże o połowę dotychczasowego wsparcia, będą też apelować o zmianę decyzji w tej sprawie oraz reakcję polityków PiS z regionu. 

Podobnie sytuacja wyglądała na Dolnym Śląsku, ale województwem współrządzi PiS, co według wielkopolskich parlamentarzystów zaważyło na dodaniu brakującego miliona.

AW, zdjęcia autor

#ue

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/