Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

PiS składa protesty wyborcze. Ponownym liczeniem głosów chcą odzyskać Senat?

Czy ponowne liczenie głosów z wyborów do Senatu da Prawu i Sprawiedliwości większość w Izbie Wyższej? Na to liczy PiS, bo partia złożyła protest wyborczy, który dotyczy wyborów senackich w sześciu okręgach, w tym dwóch w naszym regionie. M.in. w okręgu nr 96 różnica między przegranym a wygranym była mniejsza niż liczba głosów nieważnych, ale w łącznej puli zaledwie 3,65% głosów oddanych u nas było nieważnych. PiS chce sprawdzić czy faktycznie można było uznać je za nieważne.

Protesty wyborcze PiS dotyczą okręgów nr 12, 75, 92, 95, 96 i 100.

Okręgi nr 95 i 96 to te w  Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu. W tym pierwszym różnica między zwycięskim kandydatem z Koalicji Obywatelskiej a przegranym senatorem Prawa i Sprawiedliwości wynosiła 2,3 tys. głosów. W okręgu 96 – kaliskim, różnica między zwycięskim Januszem Pęcherzem a przegranym Andrzejem Wojtyłą wyniosła niewiele ponad 1,5 tys. głosów.

 - Składamy protesty, bo w tych okręgach dużo było głosów nieważnych, a różnice między wynikami kandydatów niewielkie (…) W związku z dużą liczbą głosów nieważnych, a małą różnicą między wygranym a przegranym zgłosiliśmy wniosek o ponowne przeliczenie –powiedziała radiu RMF FM Anita Czerwińska rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.

 W głosowaniu w wyborach między Januszem Pęcherzem a Andrzejem Wojtyłą różnica głosów wyniosła 1586 głosów.  Komisje brały pod uwagę tylko głosy ważne. Karty zaznaczone błędnie lub niewypełnione w ogóle zostały odrzucone.

A takich głosów było 5444. To daje 3,65 % wszystkich wydanych kart w okręgu nr 96.

W zdecydowanej większości przypadków tę „nieważność” stwierdzono, bo karty były po prostu puste: 3963  takich przypadków.

Na 1481 kartach wyborcy zaznaczyli „krzyżyk” przy nazwiskach dwóch kandydatów.

Wynika z tego, że ci, którzy wrzucili do urn nieważne karty, po prostu nie wskazali swojego kandydata. Wyniki we wszystkich oprotestowanych wczoraj okręgach potwierdziły obwodowe komisje wyborcze i PKW, przebieg głosowania i liczenia obserwowali tzw. mężowie zaufania, w tym członkowie Prawa i Sprawiedliwości. 

Sprawę zbada teraz Sąd Najwyższy. Ma na to 90 dni. Sędziowie jeśli uznają, że protest jest zasadny mogą nakazać w konkretnych okręgach ponowne wybory.

Prawo i Sprawiedliwość w Senacie nie zdobyło większości. PiS ma w Izbie Wyższej 48 mandatów, KO 43, PSL 3, a SLD 2, pozostałe 4 należą do senatorów niezależnych.

MS, fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/