Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 01 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Orchidea, Brodzisław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

PO i PiS w wyścigu o Akademię Kaliską

Tym razem szampana przed czasem nikt nie otwiera, ale skoro rzekli „A”, to musi być i „B” w wyścigu o to, kto pierwszy będzie mógł pochwalić się sukcesem pod nazwą Akademia Kaliska. Temat wrócił i z dnia na dzień nabiera prędkości. Poseł Mariusz Witczak z PO, który odkurzył przekształcenie PWSZ, chwali się złożeniem projektu ustawy i nawołuje kolegów parlamentarzystów do działania, by jak najszybciej dokument trafił na komisję. Jego polityczni konkurencie z PiS poszli o krok dalej, bo składając podobny w wymowie projekt, spotkali się dodatkowo z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

A ten zapewnił, że przeszkody, które były rok temu, kiedy ogłoszenie przekształcenia PWSZ w Akademię Kaliska okazało się falstartem, ustąpiły. Wojciech Murdzek zapowiedział też, że przyjedzie w najbliższym czasie do Kalisza, by z bliska zobaczyć uczelnię – jej infrastrukturę oraz poznać kadrę naukową, która jest jednym z kluczowych elementów przy tworzeniu nowej struktury. Drugim jest możliwość nadawania doktoratów, a taką uczelnia ma na dwóch kierunkach. - Tylko na Wydziale Medycznym wykazaliśmy zatrudnionych na całym etacie profesorów zwyczajnych - 12, doktorów habilitowanych, czyli profesorów nadzwyczajnych - 13 i osoby posiadające tytuł doktora – 27, a żeby otrzymać prawo doktoryzowania, trzeba 8 samodzielnych, zwyczajnych i nadzwyczajnych. My mamy 25, tak że spełniliśmy te wymogi – mówił przed rokiem profesor dr n. med.  Andrzej Wojtyła, rektor PWSZ, kiedy uczelnia otrzymała prawo nadawania stopnia doktora nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

W tym roku uzyskała także możliwość nadawania doktoratów na kierunku nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Teraz wszystko w rękach Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Parlamentarzyści PiS – Jan Mosiński i Jan Dziedziczak, oprócz spotkania z ministrem odpowiedzialnym za szkolnictwo wyższe, złożyli projekt uchwały o przekształceniu uczelni z zawodowej w akademię. Podobny i złożony nieco wcześniej do marszałek dokument, wyszedł spod pióra posła Mariusz Witczaka z PO, który apeluje do swoich kolegów ze wszystkich opcji o działanie w sprawie kaliskiej uczelni wspólnie. Tak by projekty jak najszybciej trafiły do komisji. - W tym piśmie przedstawiam pani marszałek kontekst. Przypominam, że ku rozczarowaniu społeczności Wielkopolski, społeczności akademickiej, mieszkańców Kalisza to już drugie podejście do powołania Akademii Kaliskiej – mówił dziś na konferencji prasowej Mariusz Witczak, poseł PO. - Bardzo proszę marszałek, by ten projekt jak najszybciej skierowała do pierwszego czytania, bo czas biegnie. A celem mojego projektu, ale jak czytam też projektu złożonego po mnie przez PiS, jest powołanie Akademii Kaliskiej od 1 października

Czas nagli. A historia pokazuje, że już w ubiegłym roku dzień rozpoczęcia zajęć akademickich miał być dla kaliskiej uczelni przełomowy. Wtedy – także przed wyborami – się nie udało.

AW, zdjęcia autor, Jakub Banasiak, rzecznik prasowy PWSZ w Kaliszu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/