Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

W Unii, bez drożyzny…

Czy inflacja będzie się pogłębiać, a wraz z nią drożyzna? Tego obawiają się politycy Platformy Obywatelskiej. Na ostatniej konferencji prasowej poseł Mariusz Witczak i radny Dariusz Grodziński odnieśli się do założeń Nowego Ładu i do kwestii naszych relacji z Unią Europejską.

Prawo i Sprawiedliwość chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej – co do tego przekonani są politycy PO. Choć rząd kategorycznie zaprzecza, to Platformie słowne zapewnienia nie wystarczają i proponują wprowadzenie tzw. „bezpiecznika”.

Chcemy wpisać taki bezpiecznik do Konstytucji, żeby tego typu decyzje były podejmowane 2/3 głosów. W prostej zasadzie to jest 307 głosów i bez PO, bez opozycji nie dałoby się takiej decyzji podjąć – wyjaśnia Mariusz Witczak, poseł PO.

Teraz do tego typu ustaw wystarczy zwykła większość głosów.

To jest dla nas istotna propozycja, która stanowi swego rodzaju test dla PiS-u: skoro jesteście za tym, żebyśmy byli w Unii, to takie zabezpieczenie szybko wpiszmy – dodaje Mariusz Witczak.

Drugą kwestią, którą podjęto na konferencji prasowej są założenia Nowego Ładu – rządowego programu szerokich reform społeczno-gospodarczych. Poseł Mariusz Witczak widzi w nim przede wszystkim obciążenia dla przedsiębiorców, głównie poprzez podniesienie składki zdrowotnej. Jego zdaniem spowoduje to kolejne wzrosty cen.

Szaleje drożyzna, mamy inflację, a jak mamy inflację i drożyznę to znaczy, że ubywa Polakom pieniędzy w kieszeni. Jak do tego dołożymy obciążenia dla przedsiębiorców, którzy wypracowują PKB i tych którzy wypłacają wynagrodzenia swoim pracownikom, to doprowadzimy do kolejnego impulsu powodującego jeszcze większa drożyznę i być może jeszcze większą inflację. Dlatego jest to oczywiście rozwiązanie kompletnie niemądre ze strony PiS-u – uważa poseł Witczak.

Nowy Ład to straty również dla samorządów – twierdzą działacze PO. Jak podaje radny  Dariusz Grodziński – z wyliczeń ekspertów Związku Miast Polskich wynika, że Kalisz na zmianach podatkowych będzie musiał liczyć się z ubytkiem 50 mln zł rocznie. Zmniejszenie wypływów do budżetu Miasta ma być rekompensowane, ale i tu radny Grodziński widzi zagrożenie…

Rośnie we mnie obawa, że te mechanizmy będą kolejnym instrumentem ubezwłasnowolnienia politycznego samorządów przez PiS. Widzieliśmy obrazki jak posłowie, wojewodowie i inni politycy PiS potrafili wręczać trzy razy ten sam czek o tej samej wartości na tę samą przebudowę drogi gminie, która jest co najmniej przyjazna, jeśli nie podległa rządom PiS, a tam gdzie samorząd chce zachować swoją niezależność takich czeków ani razu nie wręczono – mówi Dariusz Grodziński, radny PO.

Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

AG, fot JF

 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/