Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 maj 2021 Godzina:
imieniny: Benedykta, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

Zakaz reklamy mięsa, mleka, jaj. Burza wokół wege „piątki” Sylwii Spurek

Mięso, mleko i jaja z zakazem promocji niczym papierosy? To jedna z proopozycji naszej wielkopolskiej europosłanki, Sylwii Spurek. Jej „piątka” dla branży roślinnej wywołała falę komentarzy.

W miniony piątek europosłanka Sylwia Spurek, wybrana z wielkopolskiej listy Wiosny Roberta Biedronia, dziś reprezentantka Partii Zieloni w Parlamencie Europejskim opublikowała na swoim Twitterze propozycję tzw. piątki dla branży roślinnej.

- Proponuję „5 dla branży roślinnej”: 1. zakaz reklamy mięsa, mleka, jaj; 2. likwidacja funduszy promocji tych produktów; 3. powołanie funduszu promocji weganizmu; 4. od przedszkola zajęcia „klimat i prawa zwierząt”; 5. 0% VAT na zamienniki mięsa, mleka, jaj.

Spurek od lat jest weganką i obrończynią praw zwierząt. Niejednokrotnie jej wypowiedzi budziły kontrowersje, np. ta „Krowy są gwałcone, żeby mogły być zapłodnione, żeby mogły dawać mleko”.

Europosłanka z Wielkopolski porównuje promowanie mięsa czy nabiału do reklamowania papierosów. - Już dawno powinien być zakaz reklamy każdego produktu, który szkodzi zdrowiu ludzi, negatywnie wpływa na klimat, powoduje cierpienie zwierząt, narusza prawa człowieka. Mamy zakaz reklamy i promocji papierosów - czas na zakaz promowania mięsa, mleka, nabiału – twierdzi Spurek.

Partia Zieloni, do której w PE należy Spurek wskazuje, że produkcja wegańskich zamienników mięsa, mleka czy jaj ma znacznie niższy ślad węglowy, a do uprawy roślin zużywamy mniej wody oraz wykorzystujemy mniejszą powierzchnię ziemi.

Wege – piątka Spurek wywołała lawinę komentarzy. Władysław Kosiniak Kamysz, szef PSL wskazuje, że taka propozycja wymierza w polskie rolnictwo, które słynie z dobrej jakości mięsa, mleka i jaj.

- Europosłanka @Zieloni Sylwia Spurek postuluje zakaz reklamy i promocji mięsa, jajek i mleka – najlepszych towarów eksportowych polskiej żywności, marki znanej na całym świecie. To jakiś ponury żart? Co następne, delegalizacja schabowego i kontrole naszych talerzy? – napisał szef ludowców.

- Jesteśmy na progu katastrofy klimatycznej, a Pan emocjonuje się prawem do schabowego? A może zamiast populizmu, ratowania partii, która od lat tonie w sondażach, pomyśli Pan o prawach człowieka, prawach zwierząt, dobru wspólnym? – odpowiedziała mu Sylwia Spurek.

Do wypowiedzi eurposłanki odniósł się Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

- Mleko i nabiał ze względu ma swój skład (witaminy A,D,E,K,B łatwo przyswajalne białka, niezbędne składniki mineralne ) jest niezbędne w codziennej diecie każdego człowieka. Fakt ten potwierdzają wieloletnie badania naukowe na całym świecie – wskazuje prezes KZSM.

- Pani Sylwio - krowy nie cierpią, że pozyskuje się od nich mleko bo jest to zgodne z naturą, cierpiałyby gdyby co najmniej 2 razy dziennie nie były dojone. Pragnę Panią poinformować, że polscy rolnicy bardzo o nie dbają zapewniając im właściwe zgodnie z unijnymi wymogami warunki siedliskowe – pisze Waldemar Broś i zaprosił europosłankę na szklankę rozmowę „przy szklance wspaniałego jogurtu, kefiru, czy innych napojów mleczarskich”.

Sylwia Spurek odpowiedziała w muzycznym stylu…

- Panie Waldku, Pan się nie boi,

cała nauka murem za mną stoi... Prezes KZSM zaprasza mnie na szklankę krowiego kefiru, a ja wolę szklankę mleka roślinnego. Tak, spotkajmy się i porozmawiajmy - o cierpieniu zwierząt, środowisku, o tym, co stoi za szklanką tzw. normalnego mleka... – czytamy na Twitterze Spurek.

Spurek apeluje do polityków, by wreszcie prawdziwie zajęli się dobrem naszej planety. - Ludzie, których mamy uważać za autorytety, bardziej zajmują się swoim "prawem" do kotleta schabowego niż przyszłością planety, ludzi i innych zwierząt. Jednocześnie z drugiej strony pędzi tsunami prawicowego populizmu. Próbują nas ośmieszyć, pokazać, że to nie są problemy, że nikogo to nie obchodzi - pisze Spurek.

A oto kilka opinii innych użytkowników Twittera:

- Pani jest groźna. Dzieci bez dostępu do mleka,  mięsa, nabiału, ryb - tylko trawa. Tak chyba żywiono w Auschwitz. To jest chore.

- Takie nachalne, a w Pani przypadku zakrawające o fanatyzm, promowanie weganizmu jest przeciwskuteczne. Ciekawe czy ma Pani tego świadomość?

- Proponuję dla Sylwii konsumpcję plastiku, bo ponoć rośliny też cierpią. Chemicy twierdzą, że mogą podrobić każdy smak i zapach.

- Jestem za, choć to nierealne. Bardziej bym szedł teraz w kierunku wyrównania szans obu sposobów żywienia. Zakazywanie, narzucanie w tym wypadku da efekt odwrotny i wywoła niepotrzebne negatywne reakcje. Weganizm to dobro, nie róbmy z niego "zła" .

 

AG, Twitter i fb Sylwia Spurek

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/