Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Zmiana kierownictwa PO w Kaliszu! Partia dopiero dziś wyciąga wnioski po przegranych wyborach?

Dariusz Grodziński przestaje być przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Kaliszu. Teraz miejskimi strukturami PO pokieruje poseł Mariusz Witczak. Tak zdecydowali sami działacze PO we wczorajszych wewnętrznych wyborach. Doświadczony polityk jakim bez wątpienia jest Witczak ma wyprowadzić na prostą Platformę, która od kilku lat zaliczała spore porażki.

- Regionalna Komisja Wyborcza PO RP w Poznaniu podała wyniki głosowania. Przewodniczącym regionu został Rafał Grupiński, a przewodniczącym w Kaliszu Mariusz Witczak. Gratulacje! – czytamy w wieczornym poście z wczoraj na profilu facebookowym Platformy Obywatelskiej w Kaliszu.

Poseł Mariusz Witczak zastąpi na tym stanowisku Dariusza Grodzińskiego, który do tej pory odpowiadał za struktury miejskie PO i był formalnym i nieformalnym liderem Platformy. Z jakim skutkiem kierował partią? Spójrzmy na ostatnich kilka lat.

Sytuacja Platformy Obywatelskiej w Kaliszu od lat jest dość trudna. Z jednej strony PO ma spore poparcie,  bo w miastach podobnej wielkości i w większych jest stały elektorat liberalny, ale sama działalność polityków PO jest mało skuteczna.

„Czarny koń” wyborów zaliczył potknięcie

W okresie 2014 – 2018 PO była najbardziej aktywną opozycją, a jej szef Dariusz Grodziński głównym krytykiem ówczesnego prezydenta Grzegorza Sapińskiego. Przez całą ówczesną kadencję Grodziński wydawał się  pewnym kandydatem na prezydenta miasta w kolejnych wyborach i wiele wskazywało na to, że wygraną ma w kieszeni.

Jedna z konferencji przedwyborczych Dariusza Grodzińskiego w 2018 roku

Gdy jednak na ostatniej politycznej prostej w grę wyborczą włączył się Krystian Kinastowski, pozycja Grodzińskiego słabła. Nie pomógł polityczny najazd na Kalisz. Grodzińskiego wspierał „pierwszy garnitur” liberalnej polityki. Popierali go: Rafał Trzaskowski, Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka, ponadto znani prezydenci dużych miast: Jacek Jaśkowiak i Hanna Zdanowska.

Wyjście awaryjne było zabezpieczone

Sam aparat partyjny chyba jednak nie był tak pewny zwycięstwa. Tuż przed wyborami Dariusz Grodziński został ponownie wybrany przez marszałka województwa (również z PO) na stanowisko dyrektora CKiS, tym razem już nawet bez żadnego konkursu. To posunięcie zapewniło mu posadę na wypadek przegranej w wyborach. I jak się później okazało, z jego perspektywy to była bardzo dobra decyzja. Grodziński będzie dyrektorem CKiS do 2023 roku, do kolejnej jesieni wyborczej.

Platforma wybory prezydenckie przegrała, ale w wyborach do Rady Miasta miała najlepszy wynik. Wprowadziła do RMK aż 8 radnych i próbowała zbudować koalicyjną większość. Wydawało się, że wzorem wypracowanego już układu z kadencji 2010 – 2014 powstanie koalicja Samorządny Kalisz – Wszystko dla Kalisza – Platforma Obywatelska (Koalicja Obywatelska). Tak się jednak nie stało. Dlaczego? PO na przewodniczącego Rady Miasta zaproponowało Dariusza Grodzińskiego. Samorządny zaś Janusza Pęcherza. W tej przepychance wygrał wieloletni, były prezydent Kalisza.

Prowizorka jest najtrwalsza

Samorządny Kalisz wypracował sobie sposób na doraźne dogadywanie się z Prawem i Sprawiedliwością. A jak mówi przysłowie prowizorki są najtrwalsze, i tak bez formalnej koalicji ta współpraca trwa już trzeci rok.

Platforma miała największy klub, ale bez realnego wpływu na miasto. I tak mogłoby to trwać, bo obok działalności partyjnej znaczna część radnych PO ma intratne stanowiska w strukturach Urzędu Marszałkowskiego, więc nie muszą za wszelką cenę spełniać swoich ambicji politycznych.

Rozpad „totalnej opozycji”

Jednak formuła „totalnej opozycji”, która drugą kadencję z rzędu jest z niemal wszystkim na „nie”, części radnych nie przypadła do gustu . I sam fakt, że Dariusz Grodziński, który przegrał z Kinastowskim nadal jest przewodniczącym Platformy i klubu radnych KO już od 2018 roku dla niektórych była nie do zniesienia.

Radni "rozłamowcy" szybko znaleźli dla siebie nowe barwy polityczne

O dwa lata za późno?

Platforma nie wyciągnęła w porę powyborczych wniosków dlatego zapłaciła za to wysoką cenę. Czworo radnych odeszło z klubu Koalicji Obywatelskiej, tworząc najpierw twór Dialog dla Kalisza, ale po chwili wchodząc już do nowej partii Szymona Hołowni. I tak Platforma Obywatelska po przegranych wyborach prezydenckich zaliczyła kolejną porażkę. Praktycznie Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta przestała istnieć, bo zostali w niej sami działacze PO, a rozdrobnienie w Radzie tylko wzmocniło ekipę Krystiana Kinastowskiego.

Byli radni KO, obecni działacze Polski 2050, w tym Eskan Darwich i Barbara Oliwiecka trafnie zdiagnozowali sytuację, ocenili oni, że liberalny elektorat w Kaliszu istnieje, ale błędy kierownictwa PO sprawiają, że został on osierocony. A jeśli nie można było zmienić kierownictwa, to pozostaje jedynie zmienić partię.

Dziś nowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Kaliszu ma za zadanie skonsolidować zrezygnowanych działaczy PO i ich wyborców, nadać nowe kierunki polityczne partii i przygotować ją do kolejnych wyborów. Witczak do tych zmian ma silny polityczny mandat, bo wraz z powrotem Donalda Tuska, poseł z Kalisza odzyskuje dawne polityczne wpływy. 

Kogo Platforma wystawi w prezydenckich wyborach w 2023 roku?  Nieoficjalnie mówi się, że Mariusz Witczak z wielkim sentymentem wspomina czasy i układ personalno – polityczny z kadencji 2010 – 2014 w Kaliszu.

MS, fot. autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/