Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

38 tysięcy dachówek do wymiany. Remont dachu w starostwie

90 ton rusztowań wokół budynku, blisko 38 tysięcy dachówek do wymiany i 2600 m2 powierzchni do remontu - ruszyła wymiany i termomodernizacja dachu Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Jest to ostatni, trzeci etap rozłożonego na kilka lat projektu termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej na terenie powiatu kaliskiego.

Siedziba władz powiatu kaliskiego - dawny Pałac Gubernatorski - to jeden z okazalszych budynków w mieście. Dlatego pozbawianie go dachu przyciąga wzrok przechodniów. A prace idą pełną parą. Od kilku tygodni wokół gmachu stoją rusztowania, a od kilku dni zdejmowana jest stara, często pamiętająca XIX wiek, dachówka. - Przy okazji docieplenia dachu zaplanowaliśmy jego remont kapitalny, polegający na wymianie pokrycia dachówki o powierzchni 2600 m2, częściowej wymianie konstrukcji, wymianie obróbek blacharskich, remoncie kominów - wyjaśnia Marcin Kupajski z Wydziału Strategii Starostwa Powiatowego w Kaliszu.  

Budynek jest zabytkowy. Powstał w XVI wieku i wszystkie prace remontowe odbywają się pod okiem konserwatora zabytków. - Docieplenie podpołaciowe dachu da możliwość zagospodarowania dotychczas nieużytkowanego poddasza urzędu – dodaje Marcin Kupajski. - Będzie mogło być ono wykorzystane na cele archiwalno - magazynowe.

Wcześniej w siedzibie władz powiatu kaliskiego wymieniono drzwi i zmieniono starą instalację grzewczą. Wymiana dachu to trzeci etap wielkiego projektu termomodernizacji, realizowanego przez starostwo i gminy powiatu kaliskiego. Cały proces rozpoczął się w 2014 roku. - Myślę, że od czasu przebudowy tego budynku 200 lat temu, jest to największa inwestycja na tym obiekcie – stwierdza Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - I myślę, że będzie służyła przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Dach jest najważniejszy, a już od dawna był jak dziurawe sito. Jest to trzecia edycja projektu. W sumie dostaliśmy kilkanaście milionów dofinansowania i myślę, że po realizacji tego ostatniego etapu trudno będzie znaleźć w powiecie kaliskim obiekt użyteczności publicznej, który nie byłby poddany termomodernizacji

Termomodernizacja to zmiana wyglądu budynku, ale też zmniejszenie kosztów ogrzewania i emisji smogu. Szacowana wartość robót to 1,9 mln zł, z czego dotacja i pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację starostwa wyniosła 400 tysięcy złotych.

Zabytkowy gmach Starostwa Powiatowego w Kaliszu, który niegdyś był Pałacem Gubernatorskim, do dnia dzisiejszego jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Kaliszu. Pobudowany został w latach 1586-1591 z fundacji prymasa Polski ks. arcb. Stanisława Karnkowskiego, a przebudowany w wieku XIX według planu Sylwestra Szpilowskiego w stylu klasycystycznym na gmach urzędowy.

Budynek powstał na planie litery E z czterokolumnowym portykiem korynckim. Na tyłach gmachu - od strony ul. Łaziennej - zachował się urokliwy dziedziniec z arkadowymi podcieniami. Równolegle z funkcjami czysto urzędowymi, gmach spełniał również rolę reprezentacyjną. To tu mieszkał brat Napoleona, król Westfalii Hieronim Bonaparte oraz przebywał w roku 1813 i 1815 car Aleksander I. Dwadzieścia lat później, w 1835 roku, podejmowano w nim uczestników „zjazdu monarchów” w osobach króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz cara Mikołaja I. W zależności natomiast od sytuacji historycznej  i administracyjnej kraju, budynek ten gościł w swych murach polityków, samorządowców, gubernatorów i wojewodów.

W 1965 r. budynek został objęty ochrona prawną i wpisany do rejestru zabytków.

AW, Wioletta Przybylska

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/