Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Będą opryski w lasach i zakaz wstępu

Nadleśnictwo Kalisz planuje przeprowadzenie oprysków w najbardziej zagrożonych drzewostanach w związku z masowym występowaniem owada – borecznika sosnowca (Diprion pini L), powodującego znaczne ubytki aparatu asymilacyjnego w drzewostanach sosnowych. W tym czasie obowiązywać będzie całkowity zakaz wstępu do lasu.

Do zabiegu zakwalifikowane zostały drzewostany znajdujące się na terenie Leśnictwa Orla Góra, gmina Ceków Kolonia, okolice miejscowości Nowe Prażuchy. Do zabiegu została zakwalifikowana także część lasów niepaństwowych położonych na terenie gminy Ceków Kolonia.

Borecznik sosnowiec jest jednym z groźniejszych szkodników liściożernych drzewostanów iglastych, występujących masowo w kilkuletnich odstępach czasu i powodującym szkody na znacznych powierzchniach. Larwy tego owada żerują na igłach sosen wiosną (I generacja) oraz latem i jesienią (II generacja), powodując ubytek aparatu asymilacyjnego drzew, doprowadzając w skrajnych sytuacjach nawet do powstania gołożerów (całkowite lub prawie całkowite pozbawienie drzew igieł), co może doprowadzić do zagłady drzewostanu.

Lasy Nadleśnictwa Kalisz, a szczególnie kompleksy leśne planowane do zabiegu ratowniczego są narażone na gradacyjne występowanie borecznika sosnowca, jak i innych szkodników liściożernych sosny. Zabieg ograniczenia liczebności borecznika sosnowca na terenie Nadleśnictwa Kalisz planuje się wykonać na powierzchni około 300 ha, techniką lotniczą z zastosowaniem środka ochrony roślin Dimilin 480 SC (substancja czynna diflubenzuron – 480g/l) w dawce 0,10 l/ha.

W czasie zabiegu ratowniczego obowiązuje całkowity zakaz wstępu do objętych opryskami drzewostanów. O zakazie wstępu do lasu informować będą znaki (tablice) rozmieszczone w terenie.

Producent środka ochrony roślin Dimilin 480 SC nie przewiduje okresu prewencji, jedynie zastrzega konieczność 24 godzinnego okresu karencji przy zbiorze runa leśnego liczonego od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru.

Informacje o terminie przeprowadzenia zabiegu wielkoobszarowego ograniczenia liczebności larw borecznika sosnowca pojawią się po zakończeniu nadzwyczajnych kontroli występowania tego szkodnika pierwotnego sosny na naszym terenie.

RED, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/