Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Bratumiła, Krystian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Budynek Starostwa Powiatowego ma swój Znaczek Turystyczny

Pałac Gubernatorski w Kaliszu, w którym obecnie mieści się Starostwo Powiatowe, znalazł się w gronie zabytków i atrakcji turystycznych w Polsce, wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Odtąd każdy zagorzały turysta i kolekcjoner ma możliwość zdobycia tej unikatowej pamiątki i potwierdzenia swojego pobytu w tym zabytkowym i pięknym gmachu.

Do dzisiaj budynek Starostwa Powiatowego jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Kaliszu. Został pobudowany w latach 1586 -1591 z fundacji prymasa Polski ks. arcb. Stanisława Karnkowskiego i przebudowany w stylu klasycystycznym, na gmach urzędowy, w wieku XIX według planu Sylwestra Szpilowskiego. Budynek powstał na planie litery E, z czterokolumnowym portykiem korynckim. Na tyłach gmachu - od strony ul. Łaziennej - zachował się urokliwy dziedziniec z arkadowymi podcieniami. Równolegle z funkcjami czysto urzędowymi gmach spełniał również rolę reprezentacyjną. To tu mieszkał brat Napoleona, król Westfalii Hieronim Bonaparte oraz przebywał w roku 1813 i 1815 car Aleksander I. Dwadzieścia lat później, w 1835 roku, w budynku podejmowano uczestników „zjazdu monarchów” w osobach króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III oraz cara Mikołaja I. W zależności od sytuacji historycznej i administracyjnej kraju budynek ten gościł w swych murach od starostów powiatowych począwszy, poprzez gubernatorów, dyrektorów kamery i prefektów, do wojewodów włącznie. W 1965 r. budynek został objęty ochrona prawną i wpisany do rejestru zabytków.

Znaczek Turystyczny, którym wyróżniono Starostwo to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, który posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers są takie same i przedstawiają budynek Starostwa Powiatowego w Kaliszu. - Jest to pamiątka z naturalnego materiału - drewna, bez użycia barwników, farb i lakierów, w 100% ekologiczna. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Znaczek produkowany jest ręcznie – mówi Wioletta Przybylska

dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady w Starostwie. - Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.

To 3 znaczek, który można wywieźć z naszego miasta. Poza Starostwem, Znaczkiem Turystycznym została również odznaczona Wieża Ratuszowa w Kaliszu oraz Baszta Dorotka i Mury Miejskie. Z kolei na trenie naszego kraju takich miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym jest do tej pory 503, co sprawia, że Polska znajduje się na 3. miejscu występowania takiego znaczka na świecie. Prym wiodą Czechy, gdzie też narodziła się idea powstania tego odznaczenia.

Aktualnie (dane z 30 listopada 2016 r.) istnieje na świecie ponad 5012 miejsc oznaczonych Znaczkiem Turystycznym, a ich liczba z każdym dniem wzrasta. Znaczek Turystyczny z gmachem Starostwa Powiatowego, będącego dawniej Pałacem Gubernatorskim, można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu  przy ul. Chodyńskiego 3 (wejście od ul. Zamkowej). Dla wszystkich miłośników turystyki i kolekcjonerów znaczek będzie dostępny w sprzedaży już od 03 stycznia 2017r.

MIK za: WP, fot. Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Artur Bonusiak

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/