Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Koalicja zawarta. W powiecie PSL porozumiało się z SLD

Krzysztof Nosal starostą, a Zbigniew Słodowy wicestarostą. W powiecie kaliskim Polskie Stronnictwo Ludowe, które uzyskało największą liczbę mandatów koalicję zawiązało z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Nadal będzie współpracować z mającą jeden mandat Platformą Obywatelską i mimo braku oficjalnego porozumienia wszyscy mówią, że dla dobra powiatu liczą na dobre kontakty z PiS-em.

Od lewej: Krzysztof Grabowski (PSL) i Leszek Aleksandrzak (SLD)

PSL 9 mandatów, PiS – 8, SLD – 3 i PO – 1. Tak rozkładają się głosy w Radzie Powiatu Kaliskiego. Ludowcy, którzy w poprzednich wyborach mieli 14 radnych i mogli samodzielnie kierować powiatem, w tej kadencji potrzebowali wsparcia. - Jako ugrupowanie, które zdobyło najwięcej głosów – 11 804 zaprosiliśmy do rozmów o ewentualnej koalicji - wyjaśnił Krzysztof Grabowski, prezes PSL w powiecie kaliskim. - Takie rozmowy się odbyły i porozumienie o współpracy na najbliższe 5 lat będziemy zawierać z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. 

Leszek Aleksandrzak, szef SLD w powiecie kaliskim zapenia, że wszystko odbyło się szybko. - W sprawie porozumienia nie było sporów dotyczących personaliów. Rozmawialiśmy głównie o programie, o tym, by powiat się rozwijał i jesteśmy przekonani, że przy dzisiejszej koalicji z SLD rozwój powiatu będzie dynamiczny. 

PSL na stanowisko starosty rekomendowało Krzysztof Nosala, który funkcję tę pełni od 12 lat. I już zapowiedział, że dotychczasowe działania będą kontynuowane, ale trzeba otworzyć się na nowe wyzwania. - Mamy poskładane konkretne wnioski. Na pewno największym zadaniem jest nadal budowa i przebudowa dróg. Podczas tych 12 lat, kiedy ja pracuję w tym urzędzie, przebudowaliśmy 2/3 naszych arterii. Myślę, że jest to rekord Polski i nikomu innemu się to nie udało. Wyzwaniem, do którego się przygotowujemy jest podwójny rocznik w szkołach średnich powiatu kaliskiego.  Dlatego inwestujemy w placówki edukacyjne -  przypomniał rekomendowany na ponowną kadencję starosta Krzysztof Nosal. 

Starosta Krzysztof Nosal

Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wchodzi do koalicji otrzymał stanowisko wicestarosty. Rekomendował na nie Zbigniewa Słodowego, wieloletniego zastępcę wójta gminy Brzeziny. - Gdzie starałem się pracować dla dobra gminy i powiatu. Uważam, że przy odwrotnej kolejności, dla dobra powiatu i gmin, też dam radę i sprawdzę się. I uważam, że współpraca w tej koalicji powinna wyjść na szdrowie i powiatowi i gminom - zapewnił. 

Teraz wszystko w rękach radnych, którzy na pierwszej sesji w  nowej kadencji wybiorą zarząd powiatu. Porozumienie o współpracy PSL i SLD podpisały w środę. Obie strony zaznaczyły, że do współpracy, podobnie jak w poprzedniej kadencji, została zaproszona Alicja Łuczak – jedyna przedstawicielka PO w Radzie Powiatu Kaliskiego. Wszyscy liczą też na porozumienie z PiS. Tak by następnych 5 lat, tak jak trzy poprzednie kadencje, upłynęło pod znakiem inwestycji. 

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/