Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Milion złotych na modernizację targowiska. Stawiszyn w gronie samorządów z dofinansowaniem

Będą promować lokalne produkty i dbać o zwierzęta wystawiane na sprzedaż - targowisko w Stawiszynie przejdzie modernizację. Powstaną dwa budynki i nowa infrastruktura. Kapitalny remont będzie kosztować ponad 990 tysięcy złotych, które samorząd otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W sumie Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy na budowę, przebudowę lub modernizację targowisk znajdujących się na terenie naszego województwa ponad 11,5 miliona złotych.

Modernizacja targowiska planowana jest od dawna. Już w ubiegłorocznym budżecie Stawiszyna zabezpieczono ponad 32 tysiące złotych na opracowanie projektu przebudowy placu. Pieniądze pochodziły z tzw. funduszu sołeckiego. W tym roku miasto, jako jeden z 19 samorządów w Wielkopolsce, wzięło udział w konkursie Urzędu Marszałkowskiego. Ponad 11,5 miliona złotych podzielono między 16 miast i gmin. Stawiszyn otrzymał 990 158 tysięcy. – Za te pieniądze zostanie położona niezbędną infrastruktura i wybudowane dwa budynki. Jeden zostanie przeznaczony na cele promocyjne lokalnych produktów, a drugi na obsługę  weterynaryjną – informuje Urząd Miasta i Gminy Stawiszyn. Zostanie wybudowana też wiata do sprzedaży zwierząt.

O dofinansowanie mogły ubiegać się gminy, powiaty lub ich związki. Refundowane są takie działania jak: budowa, przebudowa lub modernizacja obiektów targowych, zakup  sprzętu, materiałów i usług służących realizacji inwestycji, koszty ogólne, oraz podatek VAT. Warunkiem otrzymania pomocy było realizowanie inwestycji  w miejscowości  liczącej nie więcej niż 200 tysięcy mieszkańców. Wysokość refundacji nie mogła przekroczyć miliona złotych i nie mogła ona stanowić  więcej niż 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji. - Bezpośrednia sprzedaż artykułów rolno-spożywczych to coraz bardziej liczące się dodatkowe źródło dochodu dla wielu gospodarstw. Jednak aby efektywnie handlować, rolnicy muszą mieć do tego odpowiednie miejsca, które dzięki środkom, jakie na to przeznaczamy będzie można stworzyć lub przebudować - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Dzięki inwestycjom w rozwój targowisk stworzone zostaną warunki do sprzedaży bezpośredniej, która jest najkrótszą drogą pomiędzy producentem a odbiorcą końcowym żywności. Dofinansowanie wyniosło od kilkudziesięciu tysięcy do prawie miliona złotych. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach projektu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”.

AW, Szymon Wdowczyk, UMWW, zdjęcie arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/