Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zostanie przebudowane i przejdzie gruntowny remont

Długo wyczekiwana inwestycja stała się faktem – w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ruszyły roboty budowlane. Inwestycja, której elementem jest m.in. adaptacja zabytkowego skrzydła zachodniego na cele kulturalne, pochłonie blisko 4,8 mln zł.

Inwestycja obejmuje zmianę sposobu użytkowania zabytkowego skrzydła zachodniego dawnej Fabryki Fiedlerów w Opatówku z przeznaczeniem na cele muzealne wraz z jego rozbudową o klatkę schodową oraz zewnętrzną windę towarowo-osobową. Przewiduje się również wykonanie nowoczesnych instalacji sanitarnych i elektroenergetycznych w zakresie wynikającym z projektowanej funkcji obiektu. Przedsięwzięcie zakłada ponadto zabezpieczenie budynku głównego Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku poprzez montaż instalacji monitoringowych. Etapem końcowym będzie zakup niezbędnego wyposażenia technicznego, sprzętu oraz mebli.

Umowę na przeprowadzenie robót podpisali w ubiegłym tygodniu dyrektor Muzeum Jerzy Marciniak oraz wykonawca - właściciel firmy MALBUD Zdzisław Detka, a towarzyszyli im Mieczysław Łuczak, członek Zarządu Powiatu Kaliskiego oraz Artur Szymczak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

 - Bardzo cieszy nas fakt, że po kilku latach starań i rozmów jesteśmy w momencie, kiedy finalnie podpisujemy umowę z wykonawcą. Jest to trudny czas pandemii, szczególnie dla instytucji kultury, które musiały zamknąć drzwi dla publiczności, a niejednokrotnie także będą musiały zmienić formę funkcjonowania - mówi  Mieczysław  Łuczak, członek Zarządu Powiatu Kaliskiego. - Jesteśmy przekonani, że ta długo wyczekiwana inwestycja będzie szansą na przyszłość, budujemy dla przyszłych pokoleń, które mamy nadzieję, będą mogły w pełni korzystać z tych dóbr. Realizacja zadania przyczyni się do ratowania zabytkowej substancji budynków oraz poprawy warunków funkcjonowania Muzeum. Dzięki adaptacji dotychczas nieużytkowanych pomieszczeń dla funkcji ekspozycyjnych zwiększy się możliwość rozwoju i wykorzystania potencjału tej placówki. 

Roboty zostaną wykonane w ramach projektu pn. „Zabezpieczenie budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz rewitalizacja i adaptacja jego zachodniego skrzydła na cele kulturalne”, na który Powiat Kaliski pozyskał dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku, a jego łączna wartość to 5 mln zł, z czego ponad 2,4 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

MIK, fot. Marta Wolarz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/