Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Najaktywniejsze wielkopolskie sołectwa. Wśród laureatów także te z powiatu kaliskiego

Dwadzieścia dwa sołectwa – w tym trzy z powiatu kaliskiego – otrzymały tytuł "Aktywnej Wsi Wielkopolskiej". Laureatami są te miejscowości, które najaktywniej korzystają z programu „Odnowa wsi”. Finał drugiej edycji plebiscytu "Liderzy Wielkopolskiej Wsi” odbył się w Przygodzicach

W programie uczestniczy blisko 2 tysiące aktywnych sołectw z całej Wielkopolski ze 186 gmin. W niektórych gminach, np. w Przygodzicach biorą w nim udział wszystkie sołectwa. Do tej pory z budżetu województwa wielkopolskiego na realizację projektów zgłoszonych w ramach programu „Odnowa wsi”, wydano 27 milionów złotych. Udało się zrealizować 1345 przedsięwzięć. - Te środki, być może małe w skali innych dotacji, są niezwykle cenne i zauważalne na wsi. Trudno nie zauważyć ich roli w wymiarze integracyjnym, ale też związanym z poprawą estetyki wielu miejsc - mówił Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, który wręczał tytuły.

W Wielkopolsce, dzięki programowi, stworzono ponad 650 strategii sołeckich, w których przygotowaniu uczestniczyło ponad 2,5 tysiąca mieszkańców. - Gmina Przygodzice także premiuje najlepsze i najciekawsze sołeckie inicjatywy, a także przykłady oddolnego czynu społecznego – dodał w trakcie gali Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice. - Przyglądamy się zaangażowaniu wiejskich stowarzyszeń, pomysłom na pozyskiwanie wsparcia ze źródeł zewnętrznych oraz aktywizacji i integracji mieszkańców. Stwarzamy tym samym gminną przestrzeń do realizacji nowych pomysłów. Wśród laureatów jest sołectwo Ludwików z gminy, która była gospodarzem uroczystości. - Jeśli ma się wokół siebie ludzi życzliwych, którzy potrafią mobilizować, a nie ciągle narzekać i mówić "nie damy rady", to wtedy można zrobić naprawdę wiele - powiedziała nagrodzona sołtys Iwona Król.

W ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi funkcjonują trzy konkursy dotacyjne: "Pięknieje Wielkopolska Wieś, "Odnowa Wsi szansą dla aktywnych sołectw" i "Nasza wieś naszą wspólną sprawą". Wiadomo już, że w 2019 roku w Wielkopolsce na cele programowe "Odnowy wsi" wydane zostaną 4 mln zł.

Laureaci konkursu to: Ludwików, Mikorzyn, Chruszczyny, Żegocin, Góra, Zbiersk-Kolonia, Skarszew, Mąkoszyce, Chocz. Wyróżnione sołectwa Daniszyn, Biadaszki, Boników, Mączniki, Strzałków, Chlewo, Mechnice, Tłokinia Wielka, Biskupice Zabaryczne, Dobrzyca-Nowy Świat, Orpiszew, Darnowiec, Proszów. AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/