Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Padło kilkanaście sztuk świń. Wszystko wskazuje na pierwsze od lat w powiecie kaliskim ognisko ASF

Ognisko ASF w gminie Blizanów (pow. kaliski). W jednym z gospodarstw zaledwie od piątku padło kilka świń w liczącym ponad 100 sztuk stadzie. Badania próbek ciągle trwają, a ich wyniki będą znane we wtorek, jednak wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszym od wielu lat przypadkiem afrykańskiego pomoru świń.

ASF to wirusowa i szybko przenosząca się choroba świń, która najczęściej ma ostry przebieg. Tak jak w przypadku stada w Łaszkowie w gminie Blizanów. Zwierzęta zaczęły tam padać w piątek, co zaniepokoiło właściciela stada, dlatego wezwał weterynarza, a ten po objawach stwierdził, że być może to właśnie afrykański pomór świń. - Lekarz, który obsługuje to gospodarstwo stwierdził upadki i ronienia u macior. Sekcyjnie też zostały wykazane zmiany anatomopatologiczne, stąd nasze podejrzenie wystąpienia danej choroby - wyjaśnia Miłosz Bąkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu. - Kiedy my weszliśmy do tego gospodarstwa było tam 120 sztuk świń. W tej chwili jest tam 106, czyli 14 sztuk już padło. 

Aktualnie trwa oczekiwanie na wyniki badań próbek pobranych od świń z gospodarstwa w Łaszkowie, dlatego na razie mowa o podejrzeniu ASF. Jeśli przypuszczenia zostaną potwierdzone całe stado zostanie zlikwidowane. - Koszty są ogromne, natomiast to choroba zwalczana z urzędu i państwo rekompensuje wszystkie straty. Kiedy stado zostanie zlikwidowane będzie przeprowadzona wycena i zgodnie z wyceną rolnik dostanie rekompensatę - dodaje Miłosz Bąkowski. - Robimy dochodzenie epizootyczne i dopiero przeanalizowanie całej sytuacji pozwoli nam stwierdzić, skąd ta choroba przyszła. 

- Dotychczas padło 14 sztuk - mówi Miłosz Bąkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu

Polska z afrykańskim pomorem świń walczy od wielu lat. W tym roku na terenie całego kraju – to dane na początek września – odnotowano ponad 80 ognisk ASF, o niespełna połowę więcej niż w 2019 roku. Jednak w naszym regionie choroby jak do tej pory nie było.

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

AW, fot. pixabay.com, autor

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/