Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Bratumiła, Krystian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Powiat obchodzi Rok Moniuszkowski ZDJĘCIA

Koncertem „Znasz Li- ten kraj, od utworów Moniuszki do Niepodległości" Powiat Kaliski uczcił 200. rocznicę urodzin„ojca” polskiej opery narodowej, polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, autora ponad 268 pieśni, wielu oper. Muzykowanie przed starostwem powiatowym odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej oraz przez Powiat Kaliski w Roku Moniuszkowskim.

Koncert upamiętniający kompozytora w jubileuszowym roku miał przypomnieć jak najszerzej twórczość artysty i dać możliwość publiczności wykonania niektórych utworów.

Koncert składał się z trzech części. W pierwszej widzowie usłyszeli modlitwę „Ojcze nasz” w wykonaniu The Sunday Singers. A wszyscy zgromadzeni, pod wodzą Adama Michalaka, wykładowcy WPA UAM wykonali pieśń „Znasz- li ten kraj”. Zaprezentowano również Arię Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”, z opery "Halka" oraz arię Skołuby z opery „Straszny Dwór” - „Ten zegar stary”.

W przerwach między poszczególnymi częściami koncertu wiersze Adama Mickiewicza recytował Piotr Bigora, który przypomniał biografię Stanisława Moniuszki.

Moniuszko komponował pieśni do tekstów współczesnych dla niego poetów m.in. Adama Mickiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Teofila Lenartowicza. Kierując się potrzebą pielęgnowania polskiej kultury i śpiewu domowego, kompozytor skomponował 18 pieśni i na ich podstawie stworzył pierwszy „Śpiewnik domowy”. To jego credo artystyczne. Śpiewnik domowy był odpowiedzią na potrzebę domowego muzykowania, ale głównie miał podtrzymywać narodowe wartości i ducha w czasie zaborów. Takich pieśni Moniuszko skomponował blisko 300.

W drugiej część zatytułowanej „Śpiewająca Polska” wykonano chóralne pieśni Moniuszki. Zaprezentowały się Chór Izydorki Szkoły Podstawowej z Biadek (dyr. Klaudia Szubert), Chór Duodecimus Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu (dyr. Krystyna Witasiak), Chór Szkoły Podstawowej z Pamiątkowa (dyr. Urszula Grzęda) oraz Zespół Wokalny INSPIRO (dyr. Aleksandra Wojtaszek).

Trzecia część koncertu objęła nowoczesne aranżacje pieśń Moniuszki przygotowane przez Macieja Bąka, który również akompaniował przy fortepianie. Zaśpiewali wokaliści The Sunday Singers przy akompaniamencie muzyków:  Mirosława Skowrońskiego – perkusja, Tobiasza Michna – kontrabas, Grażyny Leja-Franczyk – skrzypce, Katarzyny Ślachetka – skrzypce, Magdaleny Kalinowskiej – altówka, Janiny Marzec – wiolonczela, oraz muzyków z OSP Lisków: Mariusza Trzcińskiego – klarnet, Mai Trzcińskiej- flet, Piotra Szmajdzińskiego- flet, Adriana Bończyka- klarnet.

Nowoczesne aranżacje utworów:  Krakowiak „Dobranoc”, „Złota Rybka”, „Matko już nie ma Cię”, „Co to za kwiatek”, „Znasz-li ten kraj” przygotowane zostały przez Macieja Bąka – studenta drugiego roku studiów licencjackich kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.

Koncertowi towarzyszyła wystawa „Moniuszko Wczoraj i Dziś”. Na planszach znalazły się ciekawostki z życia Moniuszki, jego osiągnięcia kompozytorskie oraz najważniejsze fakty z życia „ojca” polskiej opery. Wystawę nadal można oglądać w holu starostwa na I piętrze.

Stanisław Moniuszko to kompozytor, dyrygent oper, orkiestr symfonicznych i chórów oraz pedagog. Urodzony 5 maja 1819 w majątku Ubiel k. Mińska, zmarł 4 czerwca 1872 w Warszawie, nagle na atak serca. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego pogrzeb stał się manifestacją narodową.

Koncert upamiętniający 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki organizowany był w jubileuszowym roku 20-lecie Powiatu Kaliskiego.

Koncert poprzedziła msza święta w Sanktuarium Narodowym w Kaliszu w intencji mieszkańców miasta Kalisza oraz rolników ogrodników i sadowników z powiatu kaliskiego. Mszę odprawił ks. biskup senior Stanisław Napierała oraz ks. prałat Jacek Plota

AW, W.Przybylska, foto: M. Wolarz, E. Winowicz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/