Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Święto plonów z Bajmem

Będzie nawiązanie do bogatej i ciekawej tradycji oraz pokazanie tego, co najlepsze, innowacyjne i nowoczesne we współczesności. W tym roku Wojewódzko – Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbędą się w Liskowie w powiecie kaliskim. Gmina przypomni ks. Wacława Blizińskiego, powiat pokaże swoją gospodarską naturę, a rolnicy z całej Wielkopolski podziękują za tegoroczne zbiory i mają nadzieję, że będą im towarzyszyć mieszkańcy całego regionu, dla których, po części oficjalnej zagra Bajm. Święto Plonów odbędzie 28 sierpnia.

Od lewej: wicemarszałek Krzysztof Grabowski, starosta Krzysztof Nosal i marszałek Marek Woźniak

Lisków wybrano nieprzypadkowo.  Na początku XX wieku w tej niewielkiej miejscowości pojawił się ks. Wacław Bliziński – proboszcz, polityk, wizjoner, społecznik. Wraz z jego przybyciem Lisków rozkwitł i stał się wzorcową polską wsią. – Jest to postać naprawdę warta wspominania, a dorobek, który stworzył na tej ziemi, w Liskowie, trzeba przypominać – mówi  o ks.  Blizińskim Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Właściwie z niczego stworzył wiele instytucji, wiele organizacji i pokazał polską wieś w sposób na tyle istotny i atrakcyjny, że było to godne pokazania najwyższym władzom II Rzeczpospolitej i gościom z zagranicy.

Prezydenci RP w Liskowie

Lisków, za czasów ks. Wacława Blizińskiego, dwa razy chwalił się swoim dorobkiem. Tegoroczne Wojewódzko – Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie będą nawiązywać do tych wydarzeń. Jednym z łączników historii ze współczesnością będzie wystawa. - Chcemy zaprezentować sprzęt, ten nowoczesny, który teraz już na wsi jest powszechnie spotykany, a który ma związek również w Wielkopolską poprzez produkcję, albo poprzez miejsca, w których jest sprzedawany - dodaje Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - W ten sposób chcemy nawiązać do tradycji związanych z wystawami, które odbywały się w  Liskowie w dwudziestoleciu międzywojennym. Pierwsza miała miejsce w 1925 roku i wzbudziła bardzo duże zainteresowanie. Wziął w niej udział ówczesny prezydenta RP, kaliszanin Stanisław Wojciechowski. I kolejnej z 1937, kiedy tę wystawę odwiedzał prezydent Ignacy Mościcki.

Co drugi pomidor w Polsce pochodzi z naszego powiatu

Władze województwa oraz reprezentanci środowisk, które przybędą na dożynki, złożą też kwiaty na grobie ks. Wacława Blizińskiego.  Na wystawie zaprezentuje się 30 podmiotów. Przede wszystkim pokażą nowoczesne wielkopolskie, głównie kaliskie rolnictwo. To przez kilka ostatnich lat wyspecjalizowało się w produkcji konkretnych produktów, co będzie można zobaczyć w Liskowie. - Myślę, że nie skłamię, jeżeli powiem, że co najmniej co drugi pomidor, który jest w Polsce wyprodukowany pochodzi z powiatu kaliskiego i okolic – zdradza Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Uprawiany jest w supernowoczesnych szklarniach, w których na hektarze potrzebnych jest 10 pracowników, więc mamy nie tylko produkcję, ale też ogromnego pracodawcę. Nie mówiąc dalej o sprzedaży i marketingu.

Tysiące gości na dożynkach w Liskowie

Lisków, jako miejsce tegorocznych Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich, zaproponował Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. Przygotowania ruszyły kilka miesięcy temu. Do liczącej niewiele ponad 5 tysięcy mieszkańców gminy, 28 sierpnia przyjedzie  kilka tysięcy gości z całego województwa i ościennych. – Jesteśmy gminą rolniczą liczącą 7,8 hektara powierzchni. Większość, bo 6,8 hektara to tereny typowo orne i użytki zielone - wyjaśnia Maria Krawiec, wójt gminy Lisków. - Pracujemy nad tym, żeby ta uroczystość wypadła naprawdę jak najlepiej. Przeznaczyliśmy na dożynki około 3 hektarów gruntu. Ten grunt jest zlokalizowany wokół wielu instytucji , które będą stanowić zaplecze techniczne dla organizacji dożynek.

Jednak dożynki to przede wszystkim podziękowanie za plony. Plenerowa msza święta celebrowana przez ks. biskupa Edwarda Janiaka, rozpocznie się o godzinie 13.00. Honory starościny pełnić będzie Magdalena Bruź, a starosty dożynek Jacek Grzelak. - Rolnik, który pracuje na ziemi jest najbardziej świadom tego, że nie wszystko od niego zależy, że jest także dużo czynników, które po prostu nie są w zakresie jego możliwości – mówi o sensie dziękowania za polony ks. bp. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. - Dlatego też dożynki to dziękczynienie za plony. 

Coś dla ducha, coś dla ciała

Po nabożeństwie rozpocznie się część obrzędowa w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wieniec, upleciony z zebranych w tym roku zbóż, kwiatów, owoców i warzyw będzie dziełem Piotra Barańczaka i jego rodziny. - Centralną część  wieńca będą uzupełniały, między sześcioma jego ramionami, dwie postacie – postać starosty dożynkowego i starościny dożynkowej – zdradza Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. – Centralne, górne miejsce zwieńczy krzyż również wypleciony z pszenicy. W wieńcu zostanie też umieszczone godło województwa wielkopolskiego.

O 16.30 rozpocznie się część artystyczna. Na scenie, przy hali w Liskowie, zaprezentują się kapele ludowe z powiatu kaliskiego. W trakcie będzie też promowana tradycyjna, ekologiczna i oparta na dawnych recepturach wielkopolska kuchnia oraz atrakcje kulturalne i turystyczne naszego regionu. Na koniec dla wszystkich, którzy wezmą udział w XVIII dożynkach wielkopolskich, wystąpi zespół Bajm. Koncert gwiazdy wieczoru zaplanowano na 20.30.

AW, zdjęcia autor, arch.  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/