Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Trzeba wybić cztery tysiące kaczek. Pierwszy przypadek ptasiej grypy w powiecie kaliskim

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w powiecie kaliskim. Badania padłych kaczek z gospodarstwa w Szkurłatach potwierdziły, że przyczyną śmiertelnie niebezpieczny dla drobiu wirus. Konieczne będzie wybicie czterech tysięcy sztuk ptaków.

Jak udało nam się  ustalić -  początkowo padło 300 kaczek. Martwe zwierzęta trafiły do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Badania potwierdziły, że przyczyną pomoru jest ptasia grypa. – Ferma jest duża. To około 4 tysięcy sztuk kaczek, które trzeba będzie zlikwidować – potwierdza Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Oprócz gazowania zwierząt ferma będzie pod kwarantanną. Konieczne będzie też zdezynfekowanie wszystkich kurników. Nowe ptactwo będzie można w nich umieścić po 21 dniach.

Procedury po wykryciu na fermie ptasiej grypy nakazują utworzenie strefy zapowietrzonej w promieniu 3 kilometrów od ogniska i zagrożonej w obrębie 10 kilometrów od miejsca wykrycia wirusa. Oznacza to, że specjalne procedury dla hodowców na tym terenie. – W sumie będzie tam ponad 90 ferm, w których hodowanych jest około 50 tysięcy sztuk różnego drobiu – dodaje Ewa Jackiewicz, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Kaliszu.

Obszar zapowietrzonym także objęty jest dozorem co najmniej przez 21 dni licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska choroby, lecz nie krócej niż do dnia przeprowadzenia przez powiatowego lekarza weterynarii badań w gospodarstwach położonych na obszarze zapowietrzonym i uzyskania wyników wykluczających obecność wirusa grypy ptaków – informuje o procedurach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W przypadku obszaru zagrożonego dodatkowe procedury bezpieczeństwa stosuje się co najmniej przez 30 dni, licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska choroby.

W Wielkopolsce pierwsze ognisko ptasiej grypy w tym roku wykryto w styczniu w okolicach Gniezna. W tym roku było takich pięć. Większość na południu województwa.

Sztab kryzysowy dotyczący sytuacji na fermie i dalszych działań zbierze się w piątek o 15.00. 

 

AW, fot. archiwum PIW

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/