Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Tym razem zaatakowane indyki i brojlery. Drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie kaliskim

Kolejne ognisko ptasiej grypy w powiecie kaliskim. Tym razem wirus zaatakował mieszane stado w gminie Opatówek. Konieczna będzie likwidacja ponad 140-tysięcznego stada indyków i kur. Pierwsze ognisko w powiecie kaliskim potwierdzono w tamten piątek w gminie Żelazków. Konieczne było wybicie prawie 4 tysięcy kaczek.

Wirusa wykryto wśród młodych ptaków hodowanych na fermie w Borowie. Podejrzenia, że drób cierpi na H5N8 potwierdziły badania padłych zwierząt w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. Stado to 26 tysięcy indyków, które mają 15 tygodni oraz miesięcznych brojlerów. Młodych kur jest 115 tysięcy. – Służby weterynaryjne podjęły już działania w celu likwidacji zagrożenia – zapewnia Ewa Jackiewicz, zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu.

Całe liczące ponad 141 tysięcy sztuk drobiu stado będzie trzeba zagazować. Ferma zostanie poddana kwarantannie. Obornik oraz pasza, które zostały też będą zutylizowane. Kurniki będą mogły zostać ponownie zasiedlone po ich dezynfekcji.

Wokół miejscowości wyznaczono strefę buforową. W promieniu 3 kilometrów od ogniska to teren zagrożony, a 10 kilometrów zapowietrzony. Hodowcy w tym rewirze muszą przestrzegać zasad dotyczących zakazu sprzedaży zwierząt, a przede wszystkim konieczności ich badania, które pomoże wykryć kolejne ewentualne przypadki ptasiej grypy.

Ognisko w Borowie jest drugim wykrytym w ciągu ostatnich kilku dni w powiecie kaliskim. Poprzednio wirusa H5N8 badania potwierdziły na fermie w gminie Żelazków WIĘCEJ.

Gazowanie tego stada odbyło się w sobotę.  Sytuacja jest poważna, ponieważ drobiarstwo to jedna z głównych gałęzi rolnictwa w powiecie kaliskim.

AW, fot. pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/