Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Nie ma wskazówek, wybija jedynie godziny i pół godziny. Ponad 300-letni mechanizm trafił do Opatówka

Ile lat przeleżał w wieży dzwonnicy kościoła w Siemianicach? Kilkadziesiąt z pewnością, kilka ostatnich spędził w podróży od jednego miejsca docelowego do drugiego. W końcu trafił do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i tam pewnie zostanie na zawsze, by odmierzać czas w niezwykły sposób – jedynie w każdą pełną godzinę i w jej połowie. Najstarszy z obecnych eksponatów ocalił mieszkający w Jarocinie, ale pochodzący spod Kępna Stefan Matysiak, który serce zegara odkrył na początku wojny.

I zapomniał o mechanizmie na ponad 60 lat. Kiedy w 1940 roku zaczęto zamykać kościoły Stefan Matysiak dostał zadanie ukrycia części dewocjonaliów z siemianickiej świątyni. Schowkiem miała być wieża dzwonnicy. Tam właśnie pierwszy raz zobaczył część zegara, ale jako młody chłopak i to w takim momencie, jak okupacja raczej nie zastanawiał się nad tym, co zobaczył.

O mechanizmie przypomniał sobie w 2004 roku, kiedy oglądał program historyczny. Pokazywano w nim podobne urządzenie, które też zostało odnalezione i było w fatalnym stanie, ale też było wyjątkowo rzadkie – mówił Paweł Wojewoda, krewny znalazcy w trakcie Powiatowego Spotkania z Kulturą w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, gdzie znalezisko trafiło. - Pojechał do Siemianic, wszedł na wieżę i okazało się, że mechanizm nadal tam leży. Nieruszony i bardzo zniszczony.

Dlatego zaczął zabiegać o konserwację mechanizmu. O swoim odkryciu poinformował odpowiednie instytucje i władze kościelne. Tak serce zegara z przełomu XVI i XVII wieku trafiło do pracowni konserwatorskiej Muzeum Diecezjalnego, ale niewiele w nim zrobiono, później leżakowało w Caritas oraz trochę czasu spędziło w Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku. Ciągle bez szans na renowację. Szansa pojawiła się kiedy o mechanizmie dowiedział się Jarosław Dolat z MHP w Opatówku. Prace ruszyły w styczniu 2021 roku.

Mechanizm był bardzo zniszczony i niekompletny – podkreśla Wiesław Gier, pasjonat zegarów, który podjął się zadania. - Jako ciekawostkę powiem, że to zegar, który nie miał wskazówek, to zegar, który wybijał tylko na wieży godziny i pół godziny.

Mechanizm stanął na półpiętrze na podeście wykonanym z desek rozebranego starego domu. Zgodnie z sugestiami osób, które zadbały o zegar na ścianach za nim powinny znaleźć się fototapety tak by tło wskazywało, gdzie pierwotnie pracował.

AW, fot. arch. Pawła Wojewody

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/