Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Wystawa darów papieskich w nowej odsłonie w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ZDJĘCIA

Wystawa darów papieskich jest jedną ze stałych ekspozycji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Muzeum wzbogaciło się jednak o nowe gabloty, w których od 16 października odwiedzający mogą oglądać m.in. niezwykły dar - ornat, w którym Ojciec Święty Franciszek sprawował mszę św. 21 grudnia 2018 roku w kaplicy Domu św. Marty w Watykanie.

- Od dzisiaj, tj. 16 października, a jest to data nieprzypadkowa, ponieważ jest to dzień związany z postacią Świętego Jana Pawła II, Papieża Polaka, na wystawie stałej poświęconej zabytkowym paramentom liturgicznym udostępniamy w nowej odsłonie, w nowych gablotach ornaty papieskie. Dwa spośród nich - ornat Jana Pawła II i ornat papieża Benedykta XVI były już udostępnione. Od dzisiaj natomiast udostępniamy dla publiczności pozyskany dzięki darowiźnie Biskupa Kaliskiego ornat papieża Franciszka – mówiła podczas otwarcia wystawy dr Ewa Kłysz – kustosz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.                                 

- Ten rok to też 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Dzisiaj oglądamy ornaty papieskie w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, a już za chwilę zostaną one wystawione w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Aktualnie przygotowujemy salę, w której będzie można te ornaty oglądać. To wielka duma dla powiatu kaliskiego i dla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, które  stało się jednym z nielicznych miejsc w Polsce, będących w posiadaniu pamiątek trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka - dodał Jan Adam Kłysz, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

Do tej pory odwiedzający Muzeum mogli oglądać m.in. ornaty, kapy, stuły, palki, bursy mszalne, umbrakula, sukienka na puszkę, tuwalnie, manipularze czy wela.  Na szczególną uwagę zwiedzających zasługują dary papieskie: ornat i stuła Jana Pawła II, w których Ojciec Święty odprawiał Mszę świętą oraz ornat ze stułą Benedykta XVI, przygotowane dla Papieża na V Światowe Spotkanie Rodzin w Walencji, a także od dziś, przekazany 25 listopada 2019 roku przez Biskupa Kaliskiego, ornat Papieża Franciszka wraz z certyfikatem autentyczności.

Ornat Ojca Świętego Franciszka uszyto z tkaniny jedwabnej o splocie płóciennym, w kolorze ecru. Ornat Ojca Świętego Franciszka uszyto natomiast z tkaniny jedwabnej o splocie płóciennym, w kolorze ecru. Zdobi go haft maszynowy płaski ściegiem satynowym w odcieniach złota i brązu. Jest to monogram „IHS” oraz stylizowane listki na planie krzyża. Całość obszyto złotą jedwabną lamówką. Stułę wykonaną z tej samej tkaniny, podszytą jedwabną podszewką, zdobią w zakończeniach aplikowane złote krzyże równoramienne.

16 października obchodzony jest Dzień Papieski jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem.  W rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra, starosta kaliski Krzysztof Nosal, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy złożyli kwiaty przy pomniku Jana Pawła II.

Starostwo Powiatowe w Kaliszu, fot. Marta Wolarz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/