Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Rozrywka

La Strada nr 25 ZDJĘCIA i WIDEO

Gigantycznym pokazem sztucznych ogni zakończył się w nocy z niedzielę na poniedziałek Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA. Od piątku przez trzy popołudnia i wieczory na ratuszowym placu oraz przy Centrum Kultury i Sztuki królowały teatry uliczne z Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska i Jeleniej Góry, a także z Kijowa i Lwowa. Dodatkową atrakcją 25. edycji lubianej przez kaliszan imprezy był plenerowy koncert z muzyką filmową w wykonaniu kaliskich filharmoników.

Startująca w piątkowe popołudnie przy moście Kamiennym Parada La Strady była tradycyjnie zaproszeniem wszystkich kaliszan do udziału w kaliskim święcie ulicznego teatru, w tym roku wyjątkowego, bo jubileuszowego. Jego organizatorem jest CKiS, a pomysłodawcą był Andrzej Tylczyński, który zakochał się w teatrze uprawianym pod gołym niebem już na studiach.

 „Początkowo oglądałem tylko na szklanym ekranie, ale potem udało mi się wyjechać do Jeleniej Góry, kolebki polskiego teatru ulicznego” - mówił Andrzej Tylczyński, dyrektor artystyczny festiwalu. „Nota bene pierwszym spektaklem, który tam zobaczyłem było Carmen Funebre Teatru Biuro Podróży z Poznania”.

Poznańskiego Biura Podróży nie mogło zabraknąć na jubileuszowej La Stradzie, bowiem zespół przyjeżdża tu od samego początku. Tak jak Teatr Ósmego Dnia, również z Poznania czy Teatr Snów z Gdańska. To formacje działające od kilkudziesięciu lat.

 „Te nieprzewidywalne wydarzenia, naturalna scenografia, za każdym razem inna, mimo tego, co my wprowadzamy w przestrzeń. Raz za plecami jest piękny dom, innym razem – ratusz itd. To naprawdę wciąga. Jak się kilka razy uda, a nam się udało, to wciągnęło nas” - mówił Zdzisław Górski, dyrektor Teatru Snów z Gdańska.

„Mam takie poczucie, że jest nas z teatrem plenerowym stosunkowo mało, ale jest to zawsze teatr wysokiej próby i teatr opowiadający o ważnych rzeczach, więc jest to wartościowa sztuka” – powiedziała z kolei Marta Strzałko z Teatru Biuro Podróży.

„La Strada jest tym gościnnym miejscem, które pozwala nam się spotykać. Przyjeżdżało tu Teatro Nucleo, inni przyjaciele z Polski i ze świata, i takie miejsca są bardzo ważne, bo ich ubywa trochę, przynajmniej w Polsce” - podsumowała Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia.

A jubileuszowa La Strada zaoferowała nie tylko trzy wieczory ze spektaklami adresowanymi zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, ale także urokliwy koncert muzyki Nino Roty do filmów przede wszystkim Federico Felliniego – twórcy „La Strady” z 1954 roku, od której kaliscy organizatorzy zapożyczyli nazwę festiwalu. Znakomity występ kaliskich filharmoników wzbogaciły impresje w wykonaniu warszawskiego Teatuy AKT, a także uroczystość wręczenia statuetek instytucjom i osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do sukcesu kaliskiego festiwalu teatrów ulicznych.

R. Kuciński, zdj. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/