Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Rozrywka

Muzyczne podróże - dalekie i bliskie. Koncert online

7 lutego o godz. 14.00 na Facebooku i Kanale YouTube Filharmonii Kaliskiej wystąpi Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Kaliskiej w składzie: Stanisław Dziewior – trąbka, Michał Dziewior – fortepian, Paweł Kotla - dyrygent.

W programie koncertu:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento D-dur KV 136

Ignacy Jan Paderewski – Suita G-dur na orkiestrę smyczkową (1884)

Dimitrij Szostakowicz – Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową c-moll op.35

Wolfgang Amadeus Mozart i Ignacy Jan Paderewski bardzo dużo podróżowali po Europie i po świecie, jednak sięgając przede wszystkim do tradycji muzycznych miejsc, z których pochodzili – Polska i Austria. Dymitr Szostakowicz podróżował mniej, zwłaszcza we wczesnych latach swojego życia, ale w jego Koncercie na fortepian i trąbkę z 1933 r. już słychać wyraźne wpływy amerykańskiego jazzu. Bogata polirytmia, wykroczenie poza ramy tonalności, nowatorstwo instrumentalne to podstawowe cechy wyróżniające jego dzieła.

Stanisław Dziewior jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podstawowym nurtem jego działalności artystycznej jest praca w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą związany jest od 1980 roku, pełniąc obecnie funkcję trębacza-solisty oraz kierownika grupy trąbek. Jako muzyk tej orkiestry wziął udział w ponad stu tournee koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas znaczących festiwali muzycznych. Koncertował pod batutą znakomitych dyrygentów, takich jak: Leonard Bernstein, Christoph Eschenbach, Kurt Masur, Lorin Maazel, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski. Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dokonał licznych nagrań dla wielu krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych (min.: Philips, Newport Classic, Camerata Tokio, EMI, Naxos). Jako solista nagrał dla Polskiego Radia Koncert na trąbkę i orkiestrę Aleksandra Arutuniana, Concerto in modo antico Andrzeja Panufnika, Koncert na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Meyera, Koncert na trąbkę i orkiestrę Mieczysława Weinberga. Jest prawykonawcą Solemn Concerto na trąbkę i orkiestrę Krzesimira Dębskiego. Współpracował z orkiestrami: Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Śląska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Częstochowska, Orkiestra Aukso. Bierze udział w licznych festiwalach muzyki kameralnej i organowej, wykonując dzieła kompozytorów baroku. W Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na stanowisku profesora prowadzi klasę trąbki. Jego studenci są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Uczestniczy w pracach jury konkursów i przesłuchań oraz prowadzi działalność konsultacyjną w klasach trąbki szkół muzycznych I i II stopnia.

Michał Dziewior ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały oraz studia podyplomowe na Universitat fur Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnim. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych pianistów jak: Daniil Trifonov, Kevin Kenner, Tobias Koch, Nikolai Demidenko, Krzysztof Jabłoński, Anna Malikova, Andrzej Jasiński, Józef Stompel. Jest zdobywcą wielu nagród konkursowych a do najważniejszych należą: wyróżnienie oraz „nagroda młodych krytyków” na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie (2019), I nagroda na II Międzynarodowym Konkursie „Livorno Piano Competition – Young” we Włoszech (2018 r.), III nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska In memoriam” w Poznaniu (2017 r.), IV Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Katowicach (2016 r.), tytuł Laureata Estrady Młodych 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2015r.). W 2018 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Występował z recitalami m. in. w Ehrbar Saal w Wiedniu, w Łazienkach Królewskich oraz w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Koncertował z wieloma orkiestrami, w tym: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Świętokrzyską. W 2015 roku wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z towarzyszeniem Das Sinfonieorchester Berlin, inaugurując sezon koncertowy tej orkiestry, a w roku 2016 wystąpił z recitalem na 50. Festiwalu Chopinowskim w Nohant we Francji.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

FK, fot. Filharmonia Kaliska

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/