Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Rozrywka

Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia zagrała na Głównym Rynku WIDEO

Kalisz trąbi już od tygodnia, a w piątek wielki Finał Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych. Wczoraj na Głównym Rynku kaliszanie mogli posłuchać dzieł muzycznych Orkiestry Wojskowej, która przyjechała do naszego miasta prosto ze Świnoujścia. Byliśmy na miejscu z kamerą.

Początki Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu sięgają końca lat czterdziestych. Orkiestra w ciągu 56 lat działalności występowała w kraju oraz za granicą. Bardzo bogaty repertuar muzyki marszowo-paradnej, rozrywkowej, popularnej, folkowej przyciąga uwagę słuchaczy. I to właśnie te rytmy kaliszanie mieli okazję usłyszeć wczoraj na Głównym Rynku.

 

- W naszej orkiestrze w tej chwili gra 25 osób, gra z nami jedna kobieta. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki, oczywiście muzyka marszowa, która jest niezbędna do uroczystości wojskowych, ale także muzyka rozrywkowa, również religijna, jest to też potrzebne, repertuar do musztry i oczywiście muzyka morska – powiedział mł. chor. Piotr Skoczylas, tamburmajor Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.

Jedyną kobieta w orkiestrze wojskowej jest Marta Grzebieta, która zawsze marzyła o tej formie muzykowania i tę pasję dziś realizuje.

- W wojsku nie jest popularne to, że są kobiety. Granie od zawsze było moim marzeniem, więc realizuję się tutaj – powiedziała Marta Grzebieta, z Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia. – Podobnie moim marzeniem było również założenie munduru, wychowałam się w orkiestrach dętych, w wielu grałam i zawsze ta forma muzykowania do mnie przemawiała – dodała Marta Grzebieta.

Flecistka podróżuje z orkiestrą po całej Polsce.

- Bardzo dobrze współpracuje mi się z mężczyznami, jest konkretnie i tak właśnie lubię pracować. Teraz nie mamy aż tak wiele występów ze względu na pandemię, ale w sezonie często jeździmy po całej Polsce – mówiła flecistka.

Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia nagrywała muzykę dla Polskiego Radia, innych rozgłośni radiowych i telewizji, biorąc udział m.in. w filmie muzycznym „Listy do Skaldów”.
 

KB, fot. autor; wideo: Telewizja Kalisz

 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads