Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Rozrywka

Orkiestry Dęte przy Baszcie Dorotce ZDJĘCIA

XV Letni Festiwal Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski rozpoczęty. W Kaliszu, przy Baszcie Dorotce w niedzielne popołudnie wystąpiły dwie orkiestry: z Godziesz Wielkich oraz Sulmierzyckiego Domu Kultury. Kolejny koncert już za tydzień.

Orkiestra Dęta OSP Godziesze Wielkie działa nieprzerwanie od 1919 r. Zespół jest bardzo aktywny. Zajmuje wysokie miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych. Obecnie jej kapelmistrzem jest Marek Kubera.

Z kolei początki Orkiestry Dętej Sulmierzyckiego Domu Kultury sięgają 1935 roku. Jej kapelmistrzem jest Mariusz Kaźmierczak. 

Organizatorem imprezy jest Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim. Inicjatywa jest dofinansowana w ramach mecenatu nad kulturą przez Miasto Kalisz, Województwo Wielkopolskie, Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski. Współpraca: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Ostrowskie Centrum Kultury.

Oto harmonogram koncertów:

Kalisz, Baszta Dorotka, godz. 17

Sobota 15 sierpnia 2020

Big Band Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „Muzyka (po godzinach)”

Zespół tworzą wieloletni członkowie orkiestry dętej w Blizanowie. Inspiratorem, współzałożycielem i prowadzącym jest Lechosław Nowak, dawny kapelmistrz, a dziś lider Big Bandu. Grupa w swoim programie ma big bandowe aranżacje znanych, dawnych oraz współczesnych przebojów polskiej i zagranicznej estrady. Wykonuje je również wraz z wokalistką, Kornelią Raźniewską, która ma na swoim koncie wiele nagród krajowych, a także międzynarodowych konkursów. Artyści aktualnie działają w ramach Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Muzyka (po godzinach).

Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Czajków, kapelmistrz Krzysztof Sowa

Orkiestra Dęta Straży Ogniowej w Czajkowie powstała w 1922 r. W 2009 r. utworzono grupę mażoretek, której instruktorką jest Martyna Buda. W roku 2010 Gmina Czajków objęła mecenat nad kapelą, a funkcję kapelmistrza przejął Krzysztof Sowa. Grupa wielokrotnie zdobywała czołowe miejsca w konkursach parad ulicznych, koncertów scenicznych i pokazów musztry paradnej. W ostatnich latach dwukrotnie wywalczyła Brązowy Medal na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. Muzycy swoimi występami uświetniają również uroczystości poza granicami naszego kraju ˗ grali już w Niemczech, Chorwacji. W 2017 r. orkiestra otrzymała Medal Honorowy Za Zasługi dla Kultury Polskiej nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Honorowym Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Niedziela 16 sierpnia 2020

Orkiestra Dęta OSP Rajsko, kapelmistrz Adrian Wałowski

Powstała w 1987 r. i od tej pory czynnie uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach, przeglądach i festiwalach. W swoim repertuarze ma utwory muzyki klasycznej, jak również marszowe, rozrywkowe, patriotyczne oraz muzykę filmową. Do ostatnich osiągnięć należą: II miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu, I miejsce w klasyfikacji powiatowej w 2017 r., X miejsce w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych OSP w Częstochowie w 2017 r., I miejsce w XIII Turnieju Orkiestr Dętych „O Kryształowe Koło” w 2019 r. (podczas tego Turnieju kapelmistrz Adrian Wałowski otrzymał również nagrodę dla najlepszego dyrygenta), I miejsce Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w 2019 r., orkiestra zajęła również I miejsce w klasyfikacji powiatowej.

Orkiestra Dęta OSP Kraszewice, kapelmistrz Marcin Heliński

Rozpczęła swoją działalność w 1932 r. Funkcję kapelmistrza od trzech lat pełni Marcin Heliński. W tym okresie skład grupy znacznie się odmłodził, a w jej szeregi wstąpiły dziewczęta. Kapela wielokrotnie brała udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Przeglądu Orkiestr OSP, odbywającym się w Kępnie. W 2009 r. koncertowała w Niemieckim Blankenburgu. W 2015 r. wystąpiła podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Kaliszu. W 2018 r. uczestniczyła w 50. Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie, a w 2019 r. ˗ w VIII Ogólnopolskim Zlocie Chórów i Orkiestr w Licheniu. Bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, uroczystościach parafialnych, patriotycznych odbywających się na terenie gminy.

Niedziela 23 sierpnia 2020

Orkiestra Dęta OSP Mycielin, kapelmistrz Mariusz Trzciński

Powstała w 2008 r. W swoim repertuarze ma utwory rozrywkowe, pieśni patriotyczne, marszowe i kościelne. Młodzi muzycy swoimi występami wzbogacają uroczystości szkolne, gminne, kościelne. W 2009 r. zespół zdobył nagrodę publiczności podczas X Przeglądu Orkiestr Dętych Powiatu Kaliskiego w Słuszkowie. W 2014 r. na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP orkiestra zajęła VI miejsce, otrzymała również prawo udziału w XXIII Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Ciechocinku. W roku 2017 w Przeglądzie Wojewódzkim zdobyła V miejsce, a jednocześnie III miejsce w klasyfikacji powiatowej, co umożliwiło dalszą rywalizację pośród najlepszych orkiestr w kraju. Muzycy są chętnie zapraszani do wspólnego koncertowania przez zaprzyjaźnione orkiestry z całej Polski.

Orkiestra Dęta OSP Wieruszów, kapelmistrz Przemysław Dudek

Powstała w 1910 r., po I wojnie światowej reaktywowała działalność w 1925 r., a po II wojnie ˗ w 1977 r. Ciągle rozwija się i „odmładza”, wprowadzając w swoje szeregi młodych muzyków. Prezentuje się podczas uroczystości samorządowych, strażackich, kościelnych, letnich koncertów plenerowych czy imprez z okazji Dni Miast w regionie. Występowała m.in. z Andrzejem Rosiewiczem, zespołem Domowe Melodie, supportowała takie zespoły jak Czarno Czarni i Kombi. W 2017 r. podczas licznych wydarzeń jubileuszowych zaprosiła do współpracy nie tylko lokalnych wykonawców, ale również mażoretki z różnych stron Polski. Największą nobilitacją i najciekawszym wydarzeniem dla zespołu był koncert w Filharmonii Łódzkiej w 2016 r. inaugurujący sezon Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego.
 

Ostrów Wielkopolski, Rynek, godz. 17

Niedziela 30 sierpnia 2020

Krotoszyńska Orkiestra Dęta, kapelmistrz Robert Kaczorowski

Orkiestra powstała w kwietniu 1956 r. przy Zakładach Mięsnych w Krotoszynie. Od 1991 r. funkcjonuje przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Bierze czynny udział w każdej nieomal uroczystości z okazji świąt państwowych i religijnych, zyskując sympatię, uznanie mieszkańców miasta. Kapela wyjeżdża również do zaprzyjaźnionych z Krotoszynem miast partnerskich na zachodzie Europy. W swym repertuarze ma utwory marszowe, koncertowe, rozrywkowe kompozytorów polskich i zagranicznych. Pod kierownictwem Roberta Kaczorowskiego repertuar został poszerzony o orkiestrowe aranżacje standardów muzyki filmowej. W 2016 r. zdobyła „Srebrne Pasmo” na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Folkloru w Lesznie.

Ostrowska Orkiestra Koncertowa, kapelmistrz Marian Sikorski

Orkiestra przy fabryce „WAGON” powstała w 1923 r. W październiku 1999 r. muzycy koncertowali u Ojca św. Jana Pawła II na Placu św. Piotra podczas audiencji generalnej. W kwietniu 2000 r. otrzymała Dyplom Mistrzowski Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie. W tym samym roku na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki i Folkloru w Lesznie zdobyła Kryształową Buławę. W 2003 r. zmieniła nazwę na Ostrowska Orkiestra Koncertowa. W 2008 r. nagrała pierwszą płytę. W 2016 r., podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Folkloru, ponownie zdobyła Grand Prix Festiwalu. Repertuar obejmuje muzykę marszową, filmową, klasyczną różnych epok i stylów. Zespół współpracuje z teatrami, orkiestrami wojskowymi i policyjnymi, chórami.

RED, fot. JF

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/