Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

W Baszcie Dorotce powstanie Centrum Kaliskich Baśni i Legend

Jest jednym z najważniejszych symboli Kalisza. I niestety jej potencjał nie jest w ogóle wykorzystywany. Mowa o Baszcie Dorotce –zbudowanej pod koniec XIV wieku, a więc stanowiącej fragment średniowiecznych murów Kalisza. W obiekcie powstanie niebawem Centrum Kaliskich Baśni i Legend. Baszta Dorotka w końcu ożyje.

Nie ma chyba kaliszanina, który by nie znał tej legendy. Starosta zamku kaliskiego miał piękną córkę Dorotę. Chciał wydać ją za mąż za zacnego kawalera. Dorotka jednak odrzucała kolejnych kandydatów. Zakochała się za to w ubogim szewcu, Marcinku. Para ośmieliła się sprzeciwić woli ojca dziewczyny, co zakończyło się dla niej samej tragicznie. Wściekły ojciec kazał zamurować córkę żywcem w jednej z baszt obronnych, która mieściła się na tyłach kolegiaty. Później budowla miała pełnić rolę więzienia dla kobiet trudniących się prostytucją. Nazywano je w Kaliszu „dorotkami” - stąd wzięła się obecna zwyczajowa nazwa baszty. Niedługo obiekt zyska kolejną - Centrum Kaliskich Baśni i Legend.

Multimedialne animacje i rzeźby

Kalisz może pochwalić się wieloma przypowieściami, które spisał Eligiusz Kor-Walczak. W Baszcie promowane będą wybrane cztery. W nowoczesnej formie zostanie opowiedziana legenda o milczących żabach, klątwie św. Wojciecha czy baśń związana z postacią króla Kazimierza Wielkiego. - Te legendy będą animowane. Prezentowane będą wewnątrz Baszty, w wieży, przez system multimedialny złożony z komputera, ekranów dotykowych, głośników. Natomiast najważniejsza legenda, czyli Dorotka i Marcinek otrzyma konkretny wymiar – główni bohaterowie tej historii będą postaciami. Na zewnątrz Baszty pojawi się rzeźba Marcinka, który czeka na Dorotkę. Nasza bohaterka będzie uwięziona w wieży, w przepięknym stroju. Projekty rzeźb przygotowała pani dr Jolanta Wdowczyk – wyjaśnia Agata Wierzejska –Holewska z  Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Rzeźb ma być łącznie sześć. Wiadomo, że wokół Baszty porozmieszczane będą „milczące żabki”.

W każdą sobotę wakacji przy Baszcie będą odbywać się spektakle teatralne związane z legendami i baśniami. Na dole zabytku zobaczymy najważniejsze dokumenty czasów piastowskich, akt lokacyjny oraz sylwetki książąt piastowskich, którzy mieli wpływ na rozwój Kalisza. Na jednej ze ścian Baszty pojawi się mural w sepii przedstawiający panoramę Kalisza w czasie początków miasta lokacyjnego. Teren wokół obiektu zostanie odpowiednio zagospodarowany, zmieni się aranżacja zieleni, a od strony sanktuarium św. Józefa pojawią się stoliki, krzesła i ławki.

Remont i prace konserwatorskie

Baszta nie tylko zyska nową funkcję, ale przejdzie również remont. Zakres prac to m.in.: uzupełnienie elewacji baszty i murów, remont pokrycia dachowego, remont galerii wejściowej na piętro obiektu, remont stolarki drzwiowej i okiennej, remont posadzki, wykonanie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego i instalacji elektrycznej zewnętrznej i wewnętrznej.

Obsługą Baszty będą zajmować się pracownicy Centrum Informacji Turystycznej. W tym samym czasie co Baszta ma być otwarty dla zwiedzających również skarbiec Sanktuarium św. Józefa, tak by za jedną wizytą móc zobaczyć dwie atrakcje.

Pomysł na ożywienie Baszty Dorotki realizowany jest w ramach projektu „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego Szlak Piastowski”.

Realizację koncepcji zaplanowano w okresie od stycznia do sierpnia 2017 r. Miasto będzie się jednak starać, by wszystko było gotowe już na najbliższe wakacje. Koszt ożywienia obiektu to 500 tysięcy złotych. 85% tej kwoty to planowane dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

AG, fot. autor

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/