Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Alina Szapocznikow będzie miała swoją ulicę w rodzinnym mieście

A jednak. Światowej sławy rzeźbiarka rodem z Kalisza będzie miała w rodzinnym mieście ulicę swojego imienia. Mowa oczywiście o Alinie Szapocznikow. Propozycja pojawiła się w styczniu, a razem z nią głosy, że nie jest najlepszą patronką, bo to... komunistka. Dlatego sprawa otarła się o Instytut Pamięci Narodowej. Ten pozytywnie zweryfikował artystkę, której jedno z dzieł sprzedano za rekordową kwotę 2 milionów złotych.

Urodzona w Kaliszu Alina Szapocznikow z pewnością znana jest artystom i miłośnikom sztuki. Jej nazwisko można znaleźć w każdej książce poświęconej światowej rzeźbie. A o wielkości kaliszanki mówią ceny, za jakie sprzedawane są jej dzieła. Najwyższą, wspomniane już 2 miliony złotych, uzyskał  „Ptak”. W ten sposób kupujący pięciokrotnie przewyższył cenę wywoławczą i pobił rekord ceny rzeźby w naszym kraju.

Uwielbiana w świecie, ale niedoceniona w rodzinnym mieście. Jej zasługi dla światowej sztuki nie przełożyły się chociażby na nazwę ulicy. W listopadzie ubiegłego roku interpelację w sprawie nazwania imieniem Aliny Szapocznikow łącznika między Dobrzecką i Prymasa Stefana Wyszyńskiego złożył Dariusz Grodzński, radny PO, a w styczniu podobny wniosek skierowała Kaliska Inicjatywa Miejska.

Pomysł poparła Rada Osiedla Dobro, ale nie spodobał się wszystkim radnym. Konkretnie Tadeuszowi Skarżyńskiemu z PiS, dla którego socjalistyczne wątki w życiorysie i twórczości Aliny Szapocznikow były sprzeczne z ustawą dekomunizacyjną. - Chodzi o to, aby nie nadawać nazwy ulicy, która mogłaby być potem zakwestionowana i będziemy musieli ją zmieniać - tłumaczy. Sprawa trafiła do IPN, który pozytywnie zaopiniował propozycję nazwania nowej kaliskiej ulicy imieniem urodzonej w naszym mieście rzeźbiarki.

W czwartek, 27 czerwca Rada Miasta Kalisza podjęła uchwałę w tej sprawie. 

Fragment uzasadnienia projektu uchwały: Alina Szapocznikow (1926-1973) – wybitna polska rzeźbiarka. Urodziła się w Kaliszu w rodzinie lekarzy. Podczas wojny była więziona w niemieckich obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Bergen-Belsen i Teresinie. Po zakończeniu wojny, w latach 1945-1946, podjęła artystyczną praktykę w pracowni rzeźbiarza Otokara Velimskiego, później studia w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej u Josefa Wagnera. Dzięki stypendium w latach 1948-1950 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu. Ciężka choroba zmusiła ją jednak do opuszczenia uczelni w roku 1951 i powrotu do Polski. Kontynuowała pracę artystyczną, początkowo w obowiązującym socrealistycznym stylu („Pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej”), ale rozczarowana ograniczeniami doktrynalnymi szybko zaczęła szukać własnej drogi. „Pierwsza miłość”, „Pomnik dla spalonego miasta”, „Ekshumowany”, „Trudny wiek” to rzeźby z lat 50-tych, bardzo wysoko cenione przez krytyków, którymi rzeźbiarka zaznaczyła wyraźną zmianę stylistyczną. W roku 1963 artystka zdecydowała się na stałe zamieszkać we Francji, gdzie mogła uczestniczyć w ówczesnych przemianach w sztuce (nowy realizm, pop-art, konceptualizm). Zmarła we Francji na skutek choroby nowotworowej. Już za życia artystka zdobyła międzynarodowe uznanie. Między innymi została uhonorowana nagrodą Fundacji Copley w roku 1965 oraz w 1972 wyróżnieniem na międzynarodowej Wystawie Rysunku w Moderna Galerija w Rijece. Obszerną prezentację twórczości poza Polską była wystawa „Alina Szapocznikow: Sculpture Undone 1955-1972” w Centru Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli (2011/2012). Na przełomie 2012 i 2013 roku odbyła się wystawa indywidualna ponad 100 rzeźb i rysunków artystki w najważniejszym muzeum sztuki współczesnej na świecie, nowojorskim Museum of Modern Art.

AW, fot. autor

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/