Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Architekci na start. W grudniu poznamy koncepcję rewitalizacji śródmieścia

Słowo się rzekło - konkurs ogłoszony. Mowa oczywiście o stworzeniu koncepcji rewitalizacji śródmieścia, a konkretnie Głównego Rynku i Nowego Rynku oraz łączącej je ulicy Kanonickiej. Konkurs koordynuje poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, a zwycięzcę oraz wizję zmian centrum miasta poznamy w grudniu.

Konkurs został ogłoszony. Inspiracją był ten sprzed stu laty, jednak wtedy władze Kalisza szukały koncepcji na odbudowę zrównanego z ziemią w czasie wojny miasta. Teraz planują modernizację śródmieścia i liczą, że zwycięska wizja będzie służyć mieszkańcom przez kolejny wiek. – Nasze oczekiwania to kompleksowe spojrzenie na śródmieście – wyjaśnia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i jeden z członków sądu konkursowego. – Teraz mamy dwa place, oddzielnie funkcjonujące przestrzenie, a chcemy, aby Główny i Nowy Rynek zostały sprzężone ulicą Kanonicką.  Żeby zafunkcjonowały razem, by w mieście stworzyła się główna oś, wokół której to życie śródmieścia, życie miasta będzie się organizowało. Chcemy, by te rozwiązania, które będą zaproponowane były nowoczesne i odpowiadały temu, jak ludzie współcześnie z miasta korzystają i jakie to miasto chcą mieć.

Konkurs pozostawia architektom dużą swobodę. Oczywiście muszą stawić czoła historii, ale też pochylić się nad aktualnymi problemami. Otwarta zostaje kwestia rząpi, która wpisana jest do rejestru zabytków. Ważną sprawą jest też komunikacja. - Prosimy projektantów, by rozwiązali kwestie chociażby parkowania na Nowym Rynku, natomiast nie narzucamy, czy to ma być parking podziemny, naziemny czy poziomowy. To mają być rozwiązania, które przystają do tego miasta, są ekonomicznie uzasadnione – zdradza prezydent i dodaje, że projektanci będą musieli pochylić się też nad rozrywkową funkcją centrum. - Autorzy tych prac będą musieli przedstawić scenariusz imprez masowych, które będą się odbywały w mieście - czy to przed ratuszem, czy na Nowym Rynku.

Konkurs koordynuje Stowarzyszenie Architektów Polskich w Poznaniu. Teraz projektanci mają czas, by zapoznać się z wytycznymi i zadawać pytania formalne. 17 września poznamy osoby lub zespoły, które zakwalifikowały się do konkursu. Od tego czasu będą miały dwa miesiące, by stworzyć koncepcję rewitalizacyjną.

Zwycięzcę poznamy 11 grudnia. W konkursie mogą brać udział także osoby i biura spoza granic Polski. Nagrodą główną jest 45 tysięcy złotych oraz zaproszenie do stworzenia projektu modernizacji śródmieścia.

AW, zdjęcie autor, arch.  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/