Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 30 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Andrzej

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Czterech chętnych na stanowisko plastyka miejskiego. To on zdecyduje o estetyce Kalisza

Czterech kandydatów ubiega się o stanowisko plastyka miejskiego w Kaliszu. Jego zadaniem będzie uporządkowanie obecności reklam w przestrzeni publicznej. Czy tym razem znajdzie się kompetentna osoba? Dwa lata temu o tę samą funkcję aplikowało aż siedem osób. Żadna nie spełniła postawionych w konkursie wymogów.

Od września 2015 r. obowiązuje ustawa krajobrazowa, która ma pomóc samorządom w uporządkowaniu obecności reklam w przestrzeni publicznej oraz umożliwić dbałość o ład przestrzenny i ochronę krajobrazu. Wprowadza także kary za nielegalne reklamy. Tym samym miasto będzie miało wpływ na to, jakiego rodzaju reklamy, bilbordy czy szyldy i w jakim miejscu zawisną. Realizacją tych przepisów ma zająć się plastyk miejski.

Pierwszą podejście miasto wykonało wkrótce po wejściu w życie ustawy. Oferty złożyło siedmiu kandydatów, z których tylko jedna osoba spełniła konieczny wymóg czteroletniego stażu pracy, ale zabrakło jej „doświadczenia zawodowego w zakresie projektowania, w tym tworzenia projektów architektonicznych, planistycznych lub plastycznych a także doświadczenia w pracy w administracji publicznej”.

Na początku zeszłego roku funkcję tę powierzono Krzysztofowi Zientalowi, wcześniej specjaliście ds. rewitalizacji, jednak zanim cokolwiek zrobił, zrezygnował z pracy w ratuszu. Władze nie ustają jednak w staraniach, by plastyka miejskiego znaleźć. – W poniedziałek, 23 stycznia minął termin składania ofert w konkursie na to stanowisko. Zgłosiło się czterech kandydatów. Nie wyznaczono jeszcze terminu, w którym komisja zapozna się z ofertami – mówi Anna Błaszczyk z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Plastyk miejski, jeżeli zostanie wybrany, przygotuje projekt uchwały, która wprowadzi jasne zasady rozmieszczania reklam i szyldów w przestrzeni miejskiej. Aktualnie kwestią reklam czy plakatów zajmują się strażnicy miejscy oraz Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Kaliszu, jednak tylko w przypadkach, gdy wieszane są nielegalnie lub zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/