Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 01 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Orchidea, Brodzisław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Czy premier odwoła wojewodę wielkopolskiego? Samorządowcy bronią Łukasza Mikołajczyka

Jednym głosem, ponad podziałami i w obronie człowieka z partii premiera. Wielkopolscy samorządowcy apelują do Mateusza Morawieckiego, by ten zostawił na stanowisku wojewodę Łukasza Mikołajczyka. Wniosek o jego odwołanie złożył szef MSWiA Mariusz Kamiński, ponieważ wojewoda nie unieważnił decyzji w sprawie budowy zamku w Stobnicy - na terenie Puszczy Noteckiej, którego inwestorzy usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Według starostów, którzy napisali do premiera, jedna decyzja wojewody nie może zaważyć na jego dobrej pracy i chęci współpracy ze wszystkimi - bez względu na opcję polityczną.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski (z prawej) bardzo ceni sobie współpracę z Łukaszem Mikołajczykiem (z lewej)

Stąd pospolite ruszenie w obronie wojewody, którego odwołania chce minister Mariusz Kamiński. Kiedy jego pismo trafiło do premiera swoje, w obronie przedstawiciela rządu w regionie, wysłali wielkopolscy starostowie. Inicjatorem był starosta ostrzeszowski, a pod apelem podpisali się wszyscy bez wyjątku i bez względu na poglądy oraz ugrupowania polityczne. - Sądzę, że w Wielkopolsce trzeźwo potrafimy ocenić pewne sytuacje i pewnych ludzi. I jeśli coś takiego od nas wyszło to znaczy, że miało jakieś podstawy – mówi inicjator akcji Lech Janicki, starosta ostrzeszowski. – Apel jest solidarny i podpisali się pod nim wszyscy. Oceniając pracę wojewody uznaliśmy, że taki ruch z naszej strony był konieczny. Jedna kwestia, która może być sporna i może być w różny sposób widziana z pozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji i inaczej z pozycji wojewody, nie może zaważyć na całym okresie współpracy z wojewodą. Nie może przekreślić tego czasu. Ten okres jest niezłym okresem. I cenimy sobie spokój i umiar wojewody w wielu sprawach – podkreśla.

Podobnie pracę Łukasz Mikołajczyka ocenia większość wielkopolskich burmistrzów i wójtów. W przypadku powiatu kaliskiego wszyscy zgodzili się, by apel podpisany przez Krzysztofa Nosala był także ich głosem w jego obronie. O takiej postawie zdecydował całokształt jego pracy, ale przede wszystkim ostatni okres, kiedy samorządowcy wyjątkowo intensywnie współpracują z wojewodą w sprawie sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią. - To jest bardzo dobry wojewoda – dodaje Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Tak naprawdę to jest bardzo dobry pracownik publicznej administracji, który wspaniale współpracuje z samorządowcami. Nie chcielibyśmy zmiany na tym stanowisku. Zwłaszcza w tym trudnym czasie, kiedy trzeba bardzo dużo jeszcze zrobić, dokończyć. Jest takie powiedzenie, że nie wymienia się koni w zaprzęgu w czasie wyścigu, a taki mamy czas, dlatego ja chętnie się podpisałem pod tym apelem, ale też skoordynowałem prośby moich wójtów i burmistrzów z powiatu kaliskiego.  

Akcję w obronie wojewody zainicjował starosta ostrzeszowski Lech Janicki

Podobny apel do premiera wysłał m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Związek Gmin i Powiatów Polskich. Wojewody broni też włodarz naszego miasta. „Cieszę się, że współpraca z Łukaszem Mikołajczykiem układa nam się tak dobrze. Miasto Kalisz i cała Aglomeracja Kalisko-Ostrowska zawsze mogą liczyć na życzliwość i zrozumienie Pana Wojewody. To człowiek, który dobrze zna region i jego problemy. Mam nadzieję, że nadal będziemy mogli współpracować z wojewodą Łukaszem Mikołajczykiem z korzyścią dla Kalisza, Aglomeracji i całej Wielkopolski” – napisał we wtorek na Fb Krystian Kinastowski.

Wniosek o odwołanie wojewody to efekt braku unieważnienia przez Łukasza Mikołajczyka decyzji starostwa w Obornikach, dotyczącej głośnego projektu budowy zamku w Stobnicy i pozwolenia na inwestycję na terenie NATURA 200. Wojewoda przyznał, że zezwolenie zostało wydane z naruszeniem prawa, ale z powodów prawnych nie może uznać go za nieważne.

Ostateczną decyzję ws. przyszłości wojewody wielkopolskiego podejmie premier.

AW, zdjęcie arch., fb Lecha Janicki

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/