Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Janina, Placyd

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Herb zgodny z heraldyką. Flaga i odznaka do poprawki

Komisja Heraldyczna zatwierdziła projekt herbu zaproponowany przez miasto. Jednak miała uwagi dotyczące flagi i Odznaki Honorowej Miasta Kalisza, dlatego konieczne są poprawki. Kiedy te zostaną naniesione projekty ponownie trafią pod ocenę. Jeśli ta będzie pozytywna wtedy Rada Miejska będzie mogła zatwierdzić nowy wygląd miejskich insygniów.

Projekt zmienionego herbu oraz flagi i odznaki Zespół Statutowy przekazał Komisji Heraldycznej niespełna rok temu, w czerwcu 2016 roku. W grudniu przyszła odpowiedź, że tylko pierwszy z elementów, ale też ten budzący najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców Kalisza, jest według specjalistów dobry. - Członkowie Komisji stwierdzili, że zaproponowany projekt herbu Miasta Kalisza jest zgodny z zasadami heraldyki i z miejscową tradycją historyczną. Zgłosili natomiast uwagi do projektów flagi miejskiej iodznaki honorowej i w związku z tym wstrzymali się z wydaniem ostatecznej opinii do czasu nadesłania przez miasto poprawionych projektów – przytacza tekst pisma Komisji Heraldycznej radna Magdalena Spychalska, która jest przewodniczącą Zespołu Statutowego.

Komisja wysłała też sugestie dotyczące zmian w projekcie flagi i odznaki. Poprawki są nanoszone. Kiedy Zespół Statutowy otrzyma nowe projekty prześle je ponownie pod ocenę. Jeśli zostaną zaakceptowane, wtedy zaczną się procedury dotyczące wprowadzania zmian w Statucie Miasta Kalisza.

Prace nad zmianą herbu ruszyły pod koniec 2015 roku. Poprawki - jak mówiono kosmetyczne - które miały dostosować przede wszystkim kolorystykę herbu do wymogów heraldycznych, nie przypadły mieszkańcom do gustu. Poddane pod ocenę trzy projekty autorstwa profesora Piotra Gołdyna, członka Komisji Heraldycznej, które kosztowały ponad 24 tysiące złotych, raczej zaskoczyły swoją innością i wywołały sporo dyskusji. Najwięcej uwagi mieszkańcy Kalisza poświęcili trębaczowi, jednak już znacznie mniej samym konsultacjom, które odbyły się w marcu ubiegłego roku. Wyborem nowego herbu było zainteresowanych zaledwie 233 kaliszan. Zmiana herbu, flagi, odznaczeń czy łańcucha to pokłosie prac nad uaktualnieniem Statutu Miasta Kalisza. W czasie prac nad dokumentem dopatrzono się niezgodności dotychczasowych symboli z wytycznymi heraldyki.

AW, zdjęcia arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/