Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Łukasz Mikołajczyk odwołany z funkcji wojewody wielkopolskiego

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Łukasza Mikołajczyka z funkcji wojewody wielkopolskiego. Taki wniosek, w związku z „utratą zaufania”, złożył szef MSWiA Mariusz Kamiński. Chodzi o głośną sprawę budowy zamku w Stobnicy.

Komunikat dotyczący odwołania wojewody ukazał 16 grudnia na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

„Z dniem 15 grudnia 2020 r. premier Mateusz Morawiecki, na wniosek Mariusza Kamińskiego – ministra spraw wewnętrznych i administracji, odwołał Łukasza Mikołajczyka z funkcji wojewody wielkopolskiego.

Powodem złożenia wniosku o odwołanie była utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy”.

Kontrowersyjna decyzja

Budząca kontrowersje gigantyczna budowla w Stobnicy powstaje w Puszczy Noteckiej, na obszarze Natura 2000. Obiekt będzie miał 14 nadziemnych kondygnacji i kilkudziesięciometrową wieżę.

W 2018 r. inwestorem, którym jest poznańska spółka D.J.T., zajęło się CBA, które rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z realizacją budowy. W tym samym roku minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli. Sprawa trafiła także do prokuratury. Ta stwierdziła, że pozwolenie na budowę zostało wydane „z rażącym naruszeniem prawa” i przedstawiła zarzuty siedmiu osobom - urzędnikom i przedstawicielom firmy budującej. Mimo to 30 listopada br. Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że wojewoda uznał ważność zgody na budowę  zamku w Stobnicy.

Nie pomogły apele samorządowców

W obronie wojewody wystąpili samorządowcy z regionu, twierdząc, że współpraca – bez względu na barwy partyjne – układa się bardzo dobrze (więcej o apelu wielkopolskich starostów do premiera pisaliśmy tutaj). Mimo to decyzja zapadła.

Łukasz Mikołajczyk ma 43 lata. Pracował jako nauczyciel informatyki i matematyki w Ostrowie Wielkopolskim, skąd pochodzi.

W 2010 i 2014 r. uzyskiwał z ramienia PiS mandat radnego powiatu ostrowskiego. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. został wybrany do Senatu IX kadencji. W 2018 r. bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. W listopadzie zeszłego roku premier powierzył mu funkcję wojewody.

„Kończę służbę z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku”

W środę 16 grudnia Łukasz  Mikołajczyk wydał oświadczenie w związku z jego odwołaniem:

"Ponad rok temu Premier Mateusz Morawiecki powierzył mi obowiązki Wojewody Wielkopolskiego. Dziś moja służba dobiega końca. Był to czas pełen wyzwań. Nieprzewidywalny, wyjątkowy, trudny. Czas walki z pandemią Covid-19 oraz wielu inicjatyw i projektów na rzecz Wielkopolski. To także czas budowania dialogu, pokonywania różnic i wypracowywania kompromisów. Co dzień starałem się czynić wszystko, by wzajemny szacunek, dobro publiczne i bezpieczeństwo były podstawą współpracy z każdym, z kim przez ostatni rok było dane mi się spotkać. Dziś kończę służbę Wielkopolsce z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. 

Za dotychczasową współpracę serdecznie dziękuję Premierowi, Ministrom, Parlamentarzystom i Samorządowcom z Wielkopolski, pracownikom Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, całej administracji zespolonej oraz wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować.  Doświadczenie tych relacji było dla mnie niezwykle wartościowe i jestem pewien, że pozwoli zbudować fundamenty pod moje dalsze działania w służbie Rzeczypospolitej. 

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i rządowi Zjednoczonej Prawicy życzę wytrwałości i dalszej realizacji działań, których celem jest dobro naszej Ojczyzny. 

Dziękuję

Łukasz Mikołajczyk”

MIK, fot. WUW w Poznaniu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/