Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Miasto będzie budować bloki komunalne

Pięć bloków komunalnych ma powstać przy ul. Warszawskiej. Budowę pierwszego Miasto planuje rozpocząć wiosną przyszłego roku. Jeszcze nie wiadomo, kto w nich zamieszka, ale władze chcą, by mieszkania zajęły osoby, które w przyszłości będą kupić lokale na własność. Budynki pojawią się miejscu starych nieruchomości, w których mieści się kilka firm; ich właściciele twierdzą, że informacja o konieczności wyprowadzki jest dla nich sporym zaskoczeniem.

Warszawska 63 to dwa budynki. Jeden wykwaterowany kilka lat temu, w drugim znajdują się prywatne przedsiębiorstwa. Oba stoją na sporej, bo liczącej kilka tysięcy metrów kwadratowych działce, na której już wiosną mają ruszyć prace budowlane. - Zakładamy, że będzie tam docelowo pięć budynków. W pierwszym etapie, który mamy nadzieję ruszy w przyszłym roku, będą to trzy bloki. Inwestować i budować będzie miasto Kalisz, a docelowo w zarządzanie będzie zaangażowane Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – wyjaśnia Karolina Pawliczak, wiceprezydent Kalisza. - Interesuje nas budownictwo KTBS, ale z docelowym dochodzeniem do własności, czyli przekazywaniem mieszkań ich najemcom.

Miasto uzyskało już nowe warunki zabudowy dla tego terenu. Teraz szuka sposobów finansowania inwestycji. W przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy m.in. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który udziela korzystnych kredytów samorządom i z którym w przeszłości Kalisz już współpracował. Być może będzie to fundusz municypalny. - Bloki będą czteropiętrowe – dodaje Karolina Pawliczak. -  A mieszkania będą przeznaczone dla standardowej Rodziny, o powierzchni od 40 do 50 metrów kwadratowych. Będzie też jakaś część kawalerek, bo przecież są też osoby samotne, które nie potrzebują takich dużych mieszkań.

W Kaliszu około 1000 osób czeka na nowe lokum komunalne. Ile będzie kosztowało wybudowanie bloków, a później same mieszkania i kto je dostanie - jeszcze nie wiadomo. Ich pojawienie się przy ul. Warszawskiej to też początek zmian w planie zagospodarowania miejscowego .  – Budowa otwiera inwestycyjnie tereny na osiedlu Tyniec – mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza. - Na październikowej sesji radni Rady Miejskiej przystąpią do uchwalenia planu miejscowego dla tego terenu.

Stąd konieczność zburzenia dwóch wcześniej wspomnianych budynków. Sęk w tym, że w jednym z nich funkcjonują jeszcze firmy. - Patrząc przez pryzmat warunków, jakie tam są i przez pryzmat techniczny nie są to optymalne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej - mów Daniel Kaparuk, naczelnik Wydziału Rozbudowy i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kaliszu. -  W obu firmach znajdujących się w jednej z nieruchomości byli urzędnicy UM w sprawie przyspieszenia informacji o planowanych na tych terenach zamierzeniach Miasta. To też nie jest taka sytuacja, że osoby prowadzące działalność są pozostawione same sobie i po prostu nagle będą podjęte szybkie decyzje.

Właściciele firm myślą chyba inaczej i nie ukrywają zdziwienia informacjami o tym, że coś będzie tu budowane, ale przede wszystkim, że muszą się wyprowadzić, bo ich dotychczasowa lokalizacja niebawem zniknie z krajobrazu ulicy Warszawskiej

AW, zdjęcie: Google Street View

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/