Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Miasto straci zabytek? Trwa postępowanie reprywatyzacyjne pałacyku po MOK-u

Od 7 lat stoi pusty i niszczeje. Choć pomysłów na jego wykorzystanie było wiele, żaden nie doszedł do skutku. Zabytkowy pałacyk, w którym do 2011 roku funkcjonował Miejski Ośrodek Kultury, może wrócić do poprzednich właścicieli.

Zabytkowy, powstały około 1914 roku pałacyk usytuowany między blokami przy ul. Górnośląskiej, został wywłaszczony przez miasto na określony cel – miał powstać w nim żłobek. Pomysł ten zastąpiono innym – obiekt stał się siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury. Po jego zlikwidowaniu w 2011 roku pałacyk stał pusty. Na początku 2014 roku powrócono do koncepcji, by funkcjonował tam żłobek. W tym czasie zmieniły się w mieście władze. Nowa ekipa rządząca Kaliszem nie chciała kontynuować pomysłu poprzedników i planowała, by w pałacyku powstał Klub Seniora i Centrum Organizacji Pozarządowych. Jak nie trudno się domyślić, stan techniczny obiektu jest kiepski i wymagałby sporych nakładów finansowych, w dodatku nieruchomość nie ma uregulowanej sytuacji prawnej. Cel, na który nieruchomość została wywłaszczona - żłobek, nie jest realizowany. - W tej sytuacji jedyne co nam pozostało, to zgodnie z przepisami prawa musieliśmy zwrócić się do poprzednich właścicieli z zapytaniem czy rezygnują ze zwrotu tej nieruchomości czy też będą wnioskować o jej zwrot – mówi Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisza.

Nieruchomość  została wywłaszczona od czwórki rodzeństwa. Troje z nich już zmarło. Została starsza kobieta mieszkająca w Warszawie, która odpowiedziała, że jest zainteresowana odzyskaniem obiektu. Do postępowania reprywatyzacyjnego dołączają się też spadkobiercy poprzednich właścicieli. - Jeżeli zostanie podjęta decyzja o zwrocie nieruchomości poprzednim właścicielom, będą oni zobowiązani do zwrotu zrewaloryzowanej kwoty odszkodowania, jaką otrzymali w momencie wywłaszczania – dodaje Barbara Gmerek.

Kwestię prowadzenia postępowania  miasto przekazało do wojewody, a wojewoda w swoim imieniu wyznaczył starostę kaliskiego, by ten zajął się procesem.

AG, fot. MS

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/