Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Na jesień ma ruszyć modernizacja nawierzchni Głównego Rynku

Na jesień ma rozpocząć się modernizacja płyty Głównego Rynku – jedno z podstawowych działań rewitalizacji centrum Kalisza. Na razie nie ma jeszcze ani konkretnych ustaleń, jak zmieni się nawierzchnia najważniejszego miejskiego placu – ciągle trwają konsultacje w tej sprawie, nie ma też całej sumy zabezpieczonej na ten cel.

Na płycie Głównego Rynku, w miejscu dawnego klombu, trwają intensywne badania archeologiczne. Historycy przed kilkoma dniami natrafili na studnię z XVII wieku. Wiadomo, że archeolodzy będą chcieli, by cenny obiekt był atrakcją zmodernizowanej płyty Głównego Rynku. A to jedno z najistotniejszych zadań do zrealizowania przez władze miasta w najbliższym czasie. - Nie ukrywam, że płyta Głównego Rynku to jest priorytet. Najwyższy czas, żeby to był akcent tej dobrej modernizacji i początku rewitalizacji – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

Badania archeologiczne miały zakończyć się do 20 kwietnia, ale już wiadomo, że historycy złożyli wniosek o ich przedłużenie o co najmniej kilka tygodni.

Prace mają rozpocząć się już jesienią tego roku. Wszystko jest jednak uzależnione od znalezisk archeologów. - Nie daj Boże jakbyśmy znaleźli tam skarb którejś z dynastii – żartuje prezydent -  Jeżeli pozwolą nam te analizy archeologiczne wystartować, to jesienią będą te prace wykonywane – dodaje.

Badania archeologiczne miały zakończyć się do 20 kwietnia, ale już wiadomo, że historycy złożyli wniosek o ich przedłużenie. Następnie zostanie rozpisany przetarg na renowację płyty Głównego Rynku. Prace mają odbywać się sukcesywnie, w częściach – najpierw zmodernizowany zostanie teren na tyłach Ratusza, a później na jego przodach. Plany to jedno, ale czy są pieniądze na ich zrealizowanie? - Nie chcielibyśmy mówić jeszcze o pieniądzach, powiem tak, sytuacja finansowa miasta jest tak dobra i stabilna, że nie obawiamy się o to. Pieniądze na płytę Głównego Rynku na pewno będą. (…) - Zabezpieczymy na to pieniądze, nie ma obawy, ale nie chcemy mówić o konkretnej kwocie. W budżecie jest obecnie część, 2 mln zł na ten cel. Proszę się nie obawiać, będą pieniążki – zapewniał dziennikarzy prezydent.

Na modernizację płyty Głównego Rynku wg bardzo szacunkowych danych potrzeba od 6 do 10 mln zł.

AG, fot. AW, archiwum

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/