Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

Nauczyciele mogą spać spokojnie. Reforma nie spowoduje redukcji etatów

Nauczyciele poszukiwani. Szczególnie przedmiotów zawodowych. Pozostali nie powinni mieć powodów do zmartwień, bo reforma – jak zapewniają władze miasta – nie spowoduje zmniejszenia liczby etatów. Jednak zniknąć mogą godziny nadprogramowe.

Znikają gimnazja. I dla wielu samorządów oznacza to redukcję etatów w szkołach. W Kaliszu zwolnień nie będzie – zapewnia odpowiedzialny za edukację w mieście Mariusz Witczak. Jednak niewykluczone są roszady między szkołami. - Nauczyciele kształcenia ogólnego będą mieli albo przeniesienia służbowe, albo będą uzupełniali etaty w szkołach ponadgimnazjalnych. W wielu przypadkach będziemy szukać jeszcze nauczycieli, bo rocznik w szkołach ponadpodstawowych to jest więcej niż ten sam rocznik w ósmej klasie. Będzie więcej oddziałów i więcej pracy.

Zgodę na przeniesienie do innej niż dotychczasowa placówka musi wyrazić nauczyciel. Chociaż trudno wyobrazić sobie sytuację, w której odmawia, wiedząc, że tam będzie mieć pracę i to w pełnym wymiarze godzinowym. O dodatkowych zajęciach większość pedagogów może zapomnieć. Chyba, że jest się specjalistą kierunków zawodowych. Tych miasto poszukuje. - Będzie kłopot z nauczycielami przedmiotów zawodowych i im będziemy proponowali pracę na więcej niż jednym etacie – dodaje Mariusz Witczak. - I będziemy prosić ludzi z przemysłu o pracę, nawet jeśli nie mają oni wykształcenia pedagogicznego. Ustawa dopuszcza, że w sytuacjach wyjątkowych osoby niebędące nauczycielami mogą uczyć przedmiotów zawodowych.

Miasto ma też problem z nauczycielami matematyki, chemii czy biologii. Raczej nie szuka nauczycieli wychowania fizycznego czy anglistów, ale podobno, wbrew pozorom, reforma w najbliższym czasie ma sprawić, że także oni znajdą zatrudnienie w szkołach. Jednak nie wiadomo, na jak długo.

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/