Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Odholują wraki

Dość pobłażania właścicielom porzuconych, zdezelowanych aut. Wraki nie dość, że szpecą wygląd miasta, to jeszcze zajmują tak cenne miejsca parkingowe. W czwartek Rada Miasta Kalisza uchwaliła nowe przepisy, które pozwolą na sprawne pozbycie się takich pojazdów.

Przebite opony, spora rdza i „wrośnięcie się” w parking – dosłownie i w przenośni. Szacuje się, że w Kaliszu jest około 100 porzuconych starych samochodów. Wiele z nich nie ma tablic rejestracyjnych.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.  Najpierw trzeba jednak ustalić posiadacza takiego auta i poinformować go o obowiązku usunięcia pojazdu.  - Każdemu zgłoszeniu musimy się przyjrzeć, nawiązać kontakt z właścicielem pojazdu. I jeżeli uda się go ustalić, wtedy zadecydować czy zakwalifikować pojazd do zholowania i czy w ogóle można go zholować – mówi Marcin Stefankiewicz, naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej Kalisza.

Miasto podpisało umowę z wykonawcą, który będzie odpowiedzialny za odholowanie porzuconych aut.  - Niestety dany właściciel pojazdu musi liczyć się z tym, że to będą dosyć wysokie opłaty. Koszt odholowania na parking strzeżony to minimum 350 zł. A każda doba pozostawienia na tym parkingu to 10 zł – wyjaśnia Krzysztof Gałka, dyrektor MZDiK w Kaliszu.

Dodatkowo należy liczyć się z mandatem, karą grzywny do 500 złotych albo naganą. Zastosowanie ma w tym przypadku art. 145 Kodeksu wykroczeń: kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Stąd apel Miasta do osób, które porzuciły zdezelowane auta na naszym terenie, by odpowiedzialnie podejść do sprawy i usunąć pojazd. - Jeśli któryś z mieszkańców posiada taki pojazd, prosimy by go zabrać, naprawić, zarejestrować, ubezpieczyć, by w świetle przepisów nie był to pojazd opuszczony – mówi Marcin Stefankiewicz ze Straży Miejskiej Kalisza.

Przepisy dotyczą dróg publicznych, stref zamieszkania oraz stref ruchu. W przypadku gdy pojazd jest zaparkowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu sytuacja jest bardziej skomplikowana, a straż miejska może interweniować jedynie w sytuacji, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.

AG, fot. kalisz.pl

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/